Placówka we wtorek, w 132. rocznicę swojego powstania, organizuje dzień otwarty. Każdy, kto przyjdzie, pozna kulisy pracy ratowników, zajrzy do wnętrz ambulansów, ale przede wszystkim będzie miał możliwość nauczenia się lub przećwiczenia zasad pierwszej pomocy na manekinach i pod okiem doświadczonych instruktorów.

Świadek na miejscu zdarzenia odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia. Nie ma na świecie ambulansów, które pojawiają się w mgnieniu oka. Dlatego ogromną rolę odgrywa świadek, bo jego działanie może zdecydować o życiu danej osoby. Chcemy edukować, bo wyedukowany świadek naprawdę ratuje życie? – powiedziała rzeczniczka prasowa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Joanna Sieradzka.

Oceniła, że w Polsce i w Krakowie czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy jest bardzo dobry. Nie można jednak zapominać, że są odleglejsze miejsca, np. w górach w Małopolsce, gdzie choćby z przyczyn pogodowych może wystąpić utrudnienie w dotarciu na miejsce.

„Zdecydowane działanie świadka – udzielenie przez niego pierwszej pomocy, wezwanie pogotowia – jest kluczowe”– podkreśliła Sieradzka. Dodała, że świadek, który wie, co robić, nie boi się zareagować.

Pogotowie od lat edukuje dzieci i młodzież, w szkołach, podczas festynów, pikników. "Myślę, że to przynosi efekty. Mam wrażenie, że dzieci i młodzi ludzie coraz częściej reagują w wymagających tego sytuacjach" – oceniła rzeczniczka.

Świadek niebezpiecznej sytuacji powinien dzwonić pod numer pogotowia 999 lub pod ogólny numer alarmowy 112.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe rocznie wyjeżdża ok. 100 tys. razy. W 2022 r. były to 104 tys. razy i 2 mln przejechanych kilometrów. Pogotowie obsługuje Kraków i powiaty krakowski, wielicki i olkuski.

6 czerwca 1891 r. po raz pierwszy pospieszyła do pacjentów karetka konna Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz wyposażony w dzwonek ambulans zaprzęgnięty w dwa konie. Stacja powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, utworzonego w 1883 r.

25 lipca 2001 r. uchwalono pierwszą w kraju ustawę o ratownictwie medycznym. Zdaniem rzeczniczki krakowskiej jednostki w ostatnich latach nastąpił niesamowity postęp w ratownictwie medycznym – jeżeli chodzi o wykształcenie kadry oraz wyposażenie ambulansów to Polska spełnia wysokie standardy unijne.