Działka o której mowa, należy do Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej i znajduje się tuż obok istniejącego już cmentarza. Trwają rozmowy aby to tam utworzyć nową nekropolię - wyjaśnia przewodniczący Rady Gminy Zabierzów - Henryk Krawczyk.
Ona posiada niedużą działkę sąsiadującą z cmentarzem. Tam przy spotkaniach z księdzem proboszczem Badurą i z radą parafialną był pomysł by stworzyć takie miejsce by przyszłościowo dokonywać pochówków.
- mówi Krawczyk
Ksiądz Łukasz Michalczewski- rzecznik archidiecezji Krakowskiej wyjaśnia, że rozmowy na temat utworzenia cmentarza na działce trwają.
Jeśli chodzi o samą działkę, to oczywiście że jest szansa tylko jest pytanie w jakim stopniu ona się nadaje do tego by ten cmentarz był. To jest jakiś proces, który już trwa. Jest pismo księdza proboszcza do właściciela działki, którym jest kapituła. Kapituła wyraziła chęć dogadania się w tej sprawie i przekazania działki.
- wyjaśnia duchowny.
To jednak nie rozwiąże problemu z brakiem miejsc do pochówków w Rudawie. 
 Jedyne rozwiązanie to takie by szukać nowego miejsca na terenie Rudawy bądź w okolicy żeby powstał tam cmentarz komunalny. Mam w głowie takie miejsce.
- mówi sołtys wsi Marcin Cieślak
Nie chce jednak zdradzać dokładnej lokalizacji, ale rozmowy w tej sprawie trwają. Problem z cmentarzem dotyczy nie tylko wsi Rudawa, ale i całej gminy Zabierzów. Jak powiedział ksiądz Michalczewski - na terenie gminy nie ma ani jednego cmentarza komunalnego.
Oczywiście cmentarz jest własnością parafii, pochówków jest bardzo dużo, bo gmina Zabierzów jako jedna z nielicznych w Polsce nie ma swojego cmentarza. Tak naprawdę obowiązek gminy w tej części naszej diecezji w całości na siebie wzięły parafie.
- mówi ksiądz Łukasz Michalczewski.
Problem w tym, że Rada Gminy Zabierzów nie ma pomysłów dotyczących dokładnej lokalizacji takiego cmentarza
Pewnie by się już jakieś pomysły pojawiły. Już takie próby były z terenem w rejonie Balic, ale to było bez dogłębnego przygotowania. W mojej ocenie ten problem od nas nie ucieknie. 
- mówi Henryk Krawczyk.
Pytana o tę sprawę nowa wójt Zabierzowa - Dorota Kęsek mówi, że na razie należy wykonać analizy i sprawdzić czy gminę na to stać. Sugeruje też, że może wystarczy wspomóc parafię w znalezieniu nowego miejsca na zlokalizowanie cmentarza.
Z kolei ustępująca ze stanowiska wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan wyjaśnia, że od dawna stara się o utworzenie cmentarza komunalnego w Rząsce i Balicach. Rozmowy w tej sprawie trwają.