Jak co roku, w ramach Wielkiej Parady Smoków, na sobotnią noc zaplanowano pokaz legendarnych stworów na rzece Wiśle. W niedzielę zaś korowód barwnych stworów przejdzie ulicami miasta, spod Wawelu na Rynek Główny.

Smoczemu weekendowi towarzyszyć będzie piknik rodzinny na bulwarach wiślanych. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, dostępne tu będą różnorodne stoiska, organizowane konkursy, gry i zabawy.

Nowością programu smoczego święta jest akcja profilaktyki otyłości dzieci. Grupa lekarzy i dietetyków będzie miała swoje stoisko przy Smoczej Jamie. Będą zachęcać do zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Powiedzą też o konsekwencjach otyłości dzieci.

„Otyłość, epidemia XXI wieku, w ogromnym stopniu dotyczy dzieci. W Polsce najszybciej w Europie przybywa otyłych dzieci, a województwo małopolskie jest w czołówce jeśli chodzi o liczbę dzieci z otyłością” – powiedziała Marta Czuba-Kowal, ordynator Oddziału Pediatrycznego szpitala Żeromskiego w Krakowie.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Teatrze Groteska zwróciła uwagę, że głównymi winowajcami otyłości są - złe odżywianie oraz brak ruchu. „Otyłość w dzieciństwie jest zapowiedzią chorób wieku dorosłego, m.in. zespołu metabolicznego i nadciśnienia, ale choroby te pojawiają się już u dzieci” – dodała pediatra.

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak do udziału w tegorocznej imprezie szczególnie zachęciła rodziny i dzieci. Mówiąc o niedzielnej wielkiej paradzie smoków podkreśliła, że w jej organizację zaangażowały się szkoły, przedszkola, domy kultury z całej Polski, które przygotowały figury do konkursu na najpiękniejszego smoka. Łącznie w barwnym korowodzie 30 smoków weźmie udział prawie 2 tys. dzieci.