Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego został zwycięzcą III Dyktanda Krakowskiego.Popełnił sześć błędów.

Krakowski Mistrz Ortografii jest absolwentem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Od dawna interesuje się ortografią języka polskiego; startował w blisko 70 dyktandach. W 2001 roku został Mistrzem Polskiej Ortografii, zwyciężając w Ogólnopolskim Dyktandzie w Katowicach. W jego ocenie tegoroczne dyktando było trudniejsze niż zeszłoroczne, bo w II Dyktandzie Krakowskim również startował. Jak zapowiedział, krakowskim sukcesem chce zakończyć starty w dyktandach.

"Marzy mi się przejść na drugą stronę barykady i zostać autorem dyktanda. Chciałbym mieć również wpływ na kształt Wielkiego Słownika Ortograficznego. Moim zdaniem jest tutaj dużo pracy do zrobienia" - powiedział Marek Szopa. Przyznał również, że według niego język polski jest materią, której nie można nie lubić. "To beczka bez dna. Naszego ojczystego języka można uczyć się do końca życia i korzystać z niego w piękny sposób" – powiedział Krakowski Mistrz Ortografii.

I Krakowskim Wicemistrzem Ortografii został Krzysztof Zubrzycki (13 błędów), a II Wicemistrzem Ortografii Tomasz Malarz (18 błędów). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, bony książkowe i czytniki e-booków.

 

Teresa Gut/PAP/bp