„Mimo że jeszcze na wiosnę obowiązywały ograniczenia pandemiczne, to na początku października liczba zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie przekroczyła 1 milion” – powiedział PAP dyrektor tej instytucji Andrzej Szczerski.

W jego ocenie wysoka frekwencja jest efektem otwarcia nowych wystaw stałych i popularnych wystaw czasowych, m.in. „Jacek Malczewski romantyczny”, „Nowy początek. Modernizm w II RP”, „Łempicka”.

Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) zostało powołane przez Radę Miasta Krakowa 7 października 1879 r. Z tej okazji placówka w piątek rozpoczęła jubileuszowe obchody, które potrwają do niedzieli.

Ten weekend – jak zapowiedziało MNK – ma być wypełniony „kulturą, niezapomnianymi wrażeniami i wspólnym tworzeniem sztuki”. „Czekają na Was warsztaty, w których rozwiniecie swoją kreatywność, oprowadzania tematyczne, wystawy dzieł sztuki z upcyklingu, koncert, spektakle, a także nietuzinkowe wydarzenie finałowe na krakowskim Rynku Głównym w niedzielę 9.10.2022” – czytamy na stronie internetowej Muzeum. Szczegółowy program obchodów pod nazwą "Projekt Muzeum" jest w zakładce "Aktualności".Z okazji jubileuszu od piątku do niedzieli bilet wstępu na wystawy będzie kosztował 5 zł.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym muzeum z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie w Polsce. Placówka ma 12 oddziałów, a główną siedzibą jest Gmach Główny przy alei 3 Maja 1. Stan zbiorów MNK na koniec 2021 r. wynosił ponad 1 mln 175 tys. eksponatów.

Od 2017 r. roczna frekwencja w MNK przekracza 1 mln. W pandemicznych 2021 r. placówkę zwiedziło 700 tys. osób, ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 r.