Jak przekazano, umowę na zaprojektowanie nowej linii zarządca infrastruktury kolejowej podpisał z konsorcjum firm w składzie: Infra – Centrum Doradztwa i Infra–Projekt.

Kontrakt o wartości 4,6 mln zł zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie konsultacji społecznych, pozyskanie niezbędnych uzgodnień, pozwoleń i decyzji środowiskowych.

Według PLK pozwolenie na budowę nowej linii ma być uzyskane w 2026 roku. Umożliwi to ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację prac.

Zgodnie z planami między Krakowem i Niepołomicami wybudowana zostanie nowa linia kolejowa o długości 6 km biegnąca na odcinku Podgrabie – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Pociągi pojadą nią z prędkością do 80 km/h i zatrzymają się na trzech przystankach: MAN, Boryczów i Niepołomice. Podróż z tej miejscowości do centrum Krakowa zajmie ok. 30 minut. Koszt budowy nowego toru oszacowano na przeszło 320 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu Kolej Plus.

„Niepołomice po wielu latach odzyskają kolej. To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, ale również nas - kolejarzy. Konsekwentnie zwiększamy rolę kolei aglomeracyjnej w regionie” – wskazał prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, cytowany w komunikacie.

Do programu Kolej Plus w województwie małopolskim zakwalifikowano trzy inwestycje: budowę łącznicy kolejowej Borowa Górka-Pieczyska, oraz budowę nowych połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem i Niepołomicami oraz Krakowem i Myślenicami.