"Liczymy, że pierwsza taka instalacja w Polsce, forma zapewniająca bezpośrednią interakcję i możliwość zabawy z postaciami najpopularniejszej w Polsce serii komiksowej, stanie się charakterystycznym dla Krakowa elementem, jak smok wawelski czy rzeźba Igora Mitoraja" – poinformowali pomysłodawcy przedsięwzięcia ze Stowarzyszenia Pamięci Papcia Chmiela. "To mikrowannolot, bedziemy pracować, by był duży" - dodali w internetowym nagraniu.

Wannolot to pojazd z "Księgi V" przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Bohaterowie podróżowali nim po świecie. Rzeźba z brązu, odsłonięta w sobotę na skwerze Papcia Chmiela u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i al. Focha w Krakowie, przedstawia bohaterów wraz z ich twórcą - Papciem Chmielem.

Papcio Chmiel, właściwie Henryk Jerzy Chmielewski, urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie i tam zmarł 22 stycznia 2021 r. Rysownik, grafik, publicysta, powstaniec warszawski, żołnierz AK pseudonim Jupiter, zasłynął jako autor serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek". Otrzymał m.in. Order Uśmiechu, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie Order Orła Białego.