Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nie żyje Jarek Śmietana

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.09.02 18:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:29 )
Wspominamy Jarka Śmietanę: Posłuchaj archiwalnych nagrań, zobacz zdjęcia

Jarosław Śmietana - takim go zapamiętajmy
Jarek Śmietana ( 1951-2013)

Jarosław Śmietana pochowany został w Alei Zasłużonych na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb odbył się 13 września.

Znany krakowski muzyk jazzowy zmarł 2 września. Gitarzysta w połowie stycznia przeszedł operację guza mózgu i od tego czasu jego stan był ciężki. Miał 62 lata.

Posłuchaj, jak Jarek Śmietana oceniał jazz


Jarosław Śmietana urodził się w Krakowie w 1951 r. Karierę muzyczną rozpoczął w 1971 r. zdobywając wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą. Występował wtedy z zespołem bluesowym Hall. Następne zespoły z którymi był związany to Extra Ball, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars.

Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Nagrał ponad 30 płyt. Ostatnia z nich („Live at Impart” ) ukazała się w 2012 roku. Był autorem ponad dwustu kompozycji jazzowych. Nagrywał i koncertował m.in. ze Zbigniewem Seifertem, Artem Farmerem, Johnem Abercrombie, Nigelem Kennedym, Davem Friedmanem czy Joe Zawinulem.

Posłuchaj, jak Jarek Śmietana oceniał jazz


Na wieść o jego chorobie i długiej rehabilitacji środowisko jazzowe zorganizowało wiele koncertów, z których dochód przeznaczony była na pomoc w leczeniu. Ledwie tydzień temu 25 sierpnia 2013 w Muzeum Polskim w Chicago odbył się koncert charytatywny "Gramy dla Jarka".

Posłuchaj, jak Jarek Śmietana oceniał jazz


Od wielu lat Jarek Śmietana był związany z Radiem Kraków. Wielokrotnie gościł na naszej antenie i koncertował w naszym studiu S-5. Jarek współpracował przy płycie Antka Krupy - "Amela - blues o rozwianych włosach na wietrze",którą wydało Radio Kraków, gdzie skomponował większość utworów. Lubił pracować z młodymi ludźmi, między innymi w ostatnich latach z krakowską formacją crossoverovą WU-HAE.

Jarek Śmietana miał 62 lata.

Fragmenty dźwiękowe pochodzą z wywiadu, który Antek Krupa przeprowadził w 1988 r.

Posłuchaj także archiwalnego programu Jarka Śmietany, Agnieszki Barańskiej i Antka Krupy:
[

Część 1:  

]
[

Część 2:  

]
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię