Zobacz także: Rozbiórka zabytkowego wiaduktu na ul. Grzegórzeckiej – łatwo i tanio nie będzie

 

Od połowy lipca z Grzegórzek wywieziono blisko 90 tysięcy metrów sześciennych ziemi. To w związku z przebudową linii kolejowej Kraków-Rudzice. Od ulicy Miodowej do ulicy Kopernika budowane są estakady, tak aby pociągi mogły jeździć po czterech torach. Przy ulicy Grzegórzeckiej powstanie też przystanek kolejowy.

Jak przyznaje Rafał Zachuta, dyrektor projektu PKP Polskie Linie Kolejowe, teraz czas na prace związane z kolejnymi fundamentami. „Powstają słupy podpór, a gdy te prace zostaną zakończone, stworzymy układ nośny, gdzie ostatecznie ułożone zostaną cztery tory” - mówił Radiu Kraków Zahuta.

„Prace utrudniają trochę funkcjonowanie, wciąż nie wiemy, czy będzie się tu dało przejechać samochodem” - obawiają się okoliczni mieszkańcy. „Szkoda też tych drzew, które tu wycięto. Ale nowy przystanek, wiadukt to zmiany, które musiały nadejść, świat idzie do przodu" - dodają.

Przypomnijmy, że prace przy likwidacji nasypu przerwano po znalezieniu tam w sumie 5 niebezpiecznych, lotniczych bomb. Grupa saperów wywiozła je na poligon, gdzie zostały zneutralizowane. „Jestem zaskoczony, że znaleziono tylko 5 bomb” - przyznaje Piotr Hamarnik, rzecznik prasowy PKP PLK. Ale na tym prace archeologów się nie skończyły. „Przy kościele św. Mikołaja znaleziono fragment budynku z XVIII wieku. Czekamy na decyzję konserwatora, co dalej z tym zrobić. Ustalenia i zadania potrwają na pewno jeszcze w 2020, a może i w 2021 roku” - tłumaczy rzecznik.

Główne prace budowlane zakończą się w 2020 roku, a cała inwestycja w 2021 roku. Jej wartość wynosi niemal 1 mld zł.

Wciąż jednak nie wiadomo, jaki dokładnie los czeka zabytkowy wiadukt przy Hali Targowej oraz jak i kiedy zostanie zagospodarowany teren pod estakadami.

 

Czytaj: Jest projekt zagospodarowania terenu pod estakadami na Grzegórzkach

 

 

(Tomasz Bździkot/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.