Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na rajstopach smok wawelski i... bazylika Mariacka. Obrażają czy nie?

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2018.11.13 12:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:58 )
Granica dobrego smaku została przekroczona - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków Marta Woźniak, specjalista do spraw komunikacji społecznej bazyliki Mariackiej. Chodzi o najnowszą propozycję jednej z łódzkich marek włókienniczych, czyli Rajtuzy Krakowskie. Na damskich rajstopach na wysokości uda umieszczono smoka wawelskiego i... kościół Mariacki.

Fot. mat. prasowe

Granica dobrego smaku została przekroczona! - komentuje Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej Bazyliki Mariackiej. Władze bazyliki mają wpływ jedynie na wykorzystywanie do celów komercyjnych wnętrza kościoła. Brakuje natomiast przepisów określających gdzie i w jakim celu można wykorzystywać wizerunek budowli jako takiej. - O sprawie poinformowaliśmy kurię i prawników, ponieważ nie możemy zapominać o tym, że jest to miejsce kultu - podkreśla Woźniak.

Jeżeli mamy porównywać rajstopy i na przykład magnesy na lodówkę, gdzie bazylika jest wykorzystywana, to widzimy zasadniczą różnicę. Rajstopy to jednak część garderoby, bielizny, a wizerunek bazyliki umieszczono dość wysoko" - podkreśla Marta Woźniak.

Producenci rajstop są zaskoczeni. Jak przekonuje Malwina Wadas, reprezentująca łódzką markę - nie mieliśmy żadnego sygnału, żeby komuś ten wzór nie odpowiadał.- Mamy poczucie, że nie jest to produkt ujmujący powagi wizerunku bazyliki Mariackiej. Jeżeli będzie jakakolwiek forma kontaktu oficjalnego z nami czy też zostanie zgłoszona taka uwaga, to potraktujemy ją z należytą uwagą - mówi.

Jak przyznaje Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu - zastrzeżonymi znakami w Krakowie są Sukiennice i Wawel. Wizerunek bazyliki Mariackiej niestety nie, co jednak nie znaczy, że jego obraz można wykorzystywać dowolnie. - Nie mogą być to rzeczy, które w jakiś sposób narażają na śmieszność widok bazyliki czy w jakiś sposób obrażają, ponieważ jest to element religijny - wyjaśnia Nowak.

Krytyki dla projektanta rajstop z krakowskimi motywami nie szczędzi Leszek Mazan, krakauerolog. Jak podkreśla - umieszczenie Bazyliki na rajstopach to przekroczenie wszelkich granic - nie tylko dobrego smaku, ale też kultury, historii i tradycji.
- Marzy mi się, żeby do tej metalowej obręczy, która wisi, obok tego kościoła, zakuć tego człowieka, który to wymyślił. Niech stoi na widoku publicznym, żeby ludzie widzieli prawdziwego, rzetelnego polskiego idiotę.

Tymczasem klienteli nie brakuje. Jak przekonuje Monika Bernaciak, właścicielka jednego ze sklepów z rajstopami w Krakowie, zainteresowanie jest ogromne. I trzeba było złożyć już kolejne zamówienie, bo zostały wyprzedane.

 

(Magdalena Zbylut/ew)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię