Informacje o antenie satelitarnej, która jest instalacją artystki wizualnej Mony Schulzek, przekazało w czwartek biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konstrukcja „Outer Space Transmitter” będzie stała na Plantach obok Collegium Novum w piątek w godzinach od 11 do 17:30.

Przechodnie będą mogli anonimowo wprowadzić swoje odpowiedzi na pytanie „Co dla Ciebie oznacza bycie obywatelem UE?”, korzystając z terminala znajdującego się w instalacji. Odpowiedzi, przetworzone na sygnał radiowy, trafią w przestrzeń kosmiczną. „Być może kiedyś zostaną one odebrane przez pozaziemskie formy życia” – czytamy na stronie internetowej outerspacetransmitter.art. Wszystkie wiadomości są publikowane w archiwum cyfrowym.

Zgodnie z opisem na stronie internetowej, „Outer Space Transmitter” jest projektem artystycznym opartym na dialogu i nie promuje żadnej ideologii ani programu politycznego. „Biorąc udział w tym doświadczeniu, uczestnicy mają możliwość podzielenia się swoim osobistym spojrzeniem na UE – system polityczny często postrzegany jako oderwany od życia ludzi: jaką rolę odgrywa UE jako wspólnota polityczna w naszym życiu – jako pojedynczych osób oraz całego społeczeństwa? Czy (i jak) czujemy się jej częścią?” – czytamy.

Instalacja z anteną satelitarną podróżuje po różnych regionach Europy. Przed Krakowem prezentowana była w niemieckich miastach – tam też rozpoczęła swoje tournée.

Instalacja jest artystycznym komponentem projektu badawczego realizowanego w Instytucie Studiów Europejskich UJ wraz z zagranicznymi partnerami, głównie z Danube University Krems z Austrii.

Mona Schulzek urodziła się w 1992 r. Artystka studiuje w szkole artystycznej w Dusseldorfie. W 2019 r. otrzymała stypendium Maxa Ernsta za tworczość artystyczną, w ramach którego odbyła się również jej wystawa indywidualna w Max Ernst Museum. Zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Vonovia Awards za prace fotograficzna „Ottomane”, prezentowaną na wielu wystawach prywatnych i w muzeach. W ramach swoich poszukiwań artystycznych w dziedzinie „sztuki elektromagnetycznej” wiosną 2021 r. przystąpiła do egzaminu radioamatorskiego organizowanego przez Federalna Agencje Sieci