Chodzi o działki na terenie po dawnym Motelu Krak w pobliżu Ronda Ofiar Katynia. W pobliżu powstało niedawno nowe, duże osiedle. Abp Jędraszewski w piśmie do prezydenta zwrócił się o "wydzielenie działki na cele budowy kościoła w rejonie ulicy Wizjonerów" o łącznej powierzchni ok. 25 arów oraz o umożliwienie dojazdu do niej poprzez ustanowienie służebności. Treść pisma ujawnił w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców oraz miejski radny Andrzej Hawranek.
- A
- A
- A
Miasto nie zamierza sprzedać Kościołowi działek, o które wystąpił abp Jędraszewski
Władze miasta w ogóle nie rozważają sprzedaży Kościołowi działek, o wydzielenie których w piśmie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wystąpił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek.
"Nie rozważamy sprzedaży Kościołowi wskazanych działek, ponieważ są one objęte roszczeniami dawnych właścicieli" – powiedziała PAP Chylaszek. Dodała, że zgodnie z zapisami w księgach wieczystych działki te są własnością gminy i mogą być zagospodarowane – ma tam powstać park. Zarząd Zieleni Miejskiej ma już nawet jego projekt.
Zdecydowanie przeciwni budowie kościoła są też mieszkańcy osiedla przy ulicy Wizjonerów, którzy w rozmowie z reporterem Radia Kraków mówili, że dużo zdecydowanie bardziej potrzebują nowych terenów zielonych w swojej okolicy.
Kuria nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wiedziała o planach utowrzenia parku. Jak zaznacza jednak ksiądz Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego Kurii, choć w okolicy jest już kilka kościołów, to są one przepełnione. Stąd pomysł na budowę nowego.
"Zauważono potrzebę wybudowania kościoła w tamtym rejonie. Powstaje tam duże osiedle. Praktyka jest taka, że tam, gdzie jest konieczność wybudowania kościoła, Kościół szuka miejsca. Stąd takie pismo do pana prezydenta. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju sondowanie" - mówi Michalczewski.
W najbliższych dniach Urząd Miasta Krakowa ma przekazać kurii odpowiedź w tej sprawie.
Jak zapowiada z kolei krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, budowa parku została wpisana do przyszłorocznego planu budżetowego. Ten muszą jednak jeszcze zaakceptować radni.
A na tę decyzję trzeba jeszcze chwilę poczekać. Budżet miasta będzie ustalany dopiero pod koniec roku.
Abp Jędraszewski z @ArchKrakowska wnioskuje do UM @krakow_pl z prośbą o wydzielenie działki na budowę kościoła niedaleko Ronda Ofiar Katynia. Pierwotnie miał tam być park. Mieszkańcy protestują, a miasto zaprzecza, by miało w planach sprzedaż terenu. @RadioKrakow pic.twitter.com/kCgIWxOzq2— Bartek Grzankowski (@BartG_ski) October 21, 2019
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartłomiej Grzankowski/PAP/łk)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:39
Mecz z Legią na pożegnanie ekstraklasy . TRANSMISJA I OPIS MECZU BRUK-BETU
-
09:58
Procesja ku czci św. Stanisława w Krakowie
-
09:17
Z Kaszub przez Kraków w Bieszczady. Leszek Hinc i płyta pisana przez całe życie
-
09:15
Zazula lubi pośpiewać i to głośno.
-
07:14
W niedzielę w Małopolsce zrobi się cieplej. W Krakowie temperatura wzrośnie o kilka stopni
-
19:46
Defilada wozów i strażackie odznaczenia. Tarnów świętował 160-lecie straży pożarnej
-
19:41
Tarnów świętował 160-lecie straży pożarnej. Były odznaczenia i defilada
-
19:32
Niespodzianka i niedosyt. Wieczysta i Puszcza skomplikowały sobie sytuację w drodze po awans
-
17:53
Frame running zadebiutuje na paraolimpiadzie w Los Angeles w 2028 roku. W Tarnowie już ćwiczą
-
17:32
Sądeczanie mogli znów wejść do ratusza. Tak wygląda po remoncie. ZDJĘCIA
-
17:13
Wiślakom kibicowali także oni...
-
16:48
"Miał odwagę zmieniać świat". Nowy Sącz pożegnał Krzysztofa Pawłowskiego
-
16:48
Po 25 latach wydobyto kapsułę czasu obok sądeckiego ratusza
-
15:58
Kraków uczcił Dzień Europy. Były przemówienia, hymn i marsz
-
15:38
Neorenesansowa perełka po remoncie!
-
15:24
Pogrzeb Krzysztofa Pawłowskiego
-
14:59
Powrót do pięknej tradycji w Krakowie. Otwarcie bram miasta
-
14:45
Kraków otwiera miejską bramę i wraca do przeszłości
-
14:23
Bramy Krakowa otwarte! Tak się wraca do tradycji sprzed trzech wieków
-
14:01
Jaguar wjechał w cukiernię w Zakopanem. Kierowca i pasażer uciekli przed przyjazdem policji
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze