Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska nie szczepi się. Przybywa chorych na grypę

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2013.01.04 09:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:47 )
W ubiegłym miesiącu na grypę zachorowało 33 tys. Małopolan, to dwa razy tyle co w grudniu ubiegłego roku.

fot. Paweł Krawczyk


Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Na grypę i infekcje grypopodobne w tylko ostatnim tygodniu grudnia zachorowało ponad 10 tys. Małopolan. W ciągu całego, ubiegłego miesiąca infekcją zaraziło się 3 razy tyle mieszkańców naszego regionu. Dla porównania w analogicznym okresie, w 2011 roku grypa zaatakowała prawie 16 tys. mieszkańców Małopolski. Cały 2012 rok to o 60 tys. więcej zachorowań w stosunku do roku ubiegłego.

Najczęstsze objawy grypy to bóle mięśni, kaszel, katar, zaczerwienione oczy i wysoka gorączka. Choć pacjenci przyczynę tak licznych zachorowań upatrują w chorobie, lekarze przestrzegają, że to nie wina ocieplenia aury i wahań temperatury. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową. Tłok w autobusach, centrach handlowych, czy urzędach sprzyja zarażeniom. Jednak nie tylko duże skupiska ludzi wpływają na wysokie odsetek zachorowań.

Polacy niechętnie szczepią się przeciw grypie, podczas gdy na zachodzie Europy takie praktyki to powszechność - argumentują lekarze. Specjaliści potwierdzają, że szczepić się mogą zarówno dorośli jak i dzieci. Jedna dawka kosztuje 30 zł. Brak szczepień i "przechodzona" grypa może skutkować poważnymi powikłaniami: zapaleniem płuc chorobami serca, czy zapaleniem opon mózgowych - alarmują specjaliści.

Szef małopolskiego SANEPID-u, Rafał Niżankowski przypomina, że zdarzają się przypadki zapalenia mięśnia sercowego. Dlatego chorzy na grypę nie powinni wychodzić z domu, dopóki całkowicie się nie wyleczą.

(Joanna Gąska)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię