Prawie wszystkie miejsca na przyleśnych parkingach są zajęte. Ludzie przyjeżdżają głównie samochodami, ale nie brak też rowerzystów. Mieszkańcy przyjeżdżają całymi rodzinami, w parach lub robią sobie samotne wycieczki. Wszyscy mają maseczki, ale większość jedynie do pewnego momentu. Można zauważyć, że ludzie wysiadają z samochodu z zakrytymi ustami, a po przekroczeniu wejścia do samego lasu, maseczki ściągane i każdy głęboko nabiera powietrza. Las jest jedynym miejsce publicznym, gdzie noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. Każdy więc
z możliwości oddychania pełną piersią korzysta ile może.

- Tereny zielone Krakowa to bardzo liczne tereny, często jeszcze nie zostały przez nas odkryte. Być może trezba wybrać się kawałek dalej, być może trzeba jechać do lasu, którego dotąd nie odwiedzaliśmy - apeluje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Służby przypominają, że nadal obowiązuje zakaz gromadzenia się w większych grupach, zachowanie dwumetrowego dystansu oraz nakaz noszenia maseczki. - Pamiętajmy, że nadal mamy zakaz korzystania z placów zabaw dla dzieci. Wszystkie miejsca rekrecyjne w Krakowie obserwują i kontrolują strażnicy miejscy. Zarówno we własnych patrolach, ale i w mieszanych z policjantami. Pamiętajmy, by z parków korzystać w takiech godzinach, kiedy spacerujących jest, mniej - apeluje Marek Anioł z krakowskiej Straży Miejskiej.

Trwający od poniedziałku szturm na lasy oraz parki nie dziwi psychologów. - Po tak długim okresie kwarantanny zdrowie psychiczne ludzi jest mocno nadwyrężone. Kontakt z naturą, z lasem, wpływa bardzo odstresowująco - tłumaczy Rafał Abramciów, doktor psychologii z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Ważne jest jednak, żeby pamiętać o nadal obowiązujących regułach, nie chodzić dużymi grupami, zachowywać bezpieczny odstęp oraz dalej nosić maseczki tam gdzie jest to wymagane. - Żeby ponownie sytuacja związana z epidemią nie spowodowała obostrzeń, takich jak zamknięcie parków. Bardzo chcielibyśmy żeby parki pozostały otwarte - mówi Piotr Kempf.

 

(Tomasz Bździkot/jp)

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.