Do 7 października można mailowo zgłaszać uwagi dotyczące przestawionych koncepcji. Decyzja o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał ten teren zapadnie jeszcze w tym roku.

 

Wariant 1:

W pierwszej wersji koncepcji zaproponowano w strefie relaksu i wyciszenia wnęki z ławkami w otoczeniu bylin. Przy użyciu żywopłotów stworzono zaciszne wnętrza. Plac znajdujący się w centralnej części Placu Biskupiego pozostawiono jako przestrzeń otwartą, eksponując drzewo gatunku paulownia. Na placu zlokalizowano stoły szachowe. Odrestaurowano znajdującą się przy nim studnię. W części rekreacyjnej gier i zabaw ustawiono ławki, pitnik wody jurajskiej a pozostałe miejsce przeznaczono na poprowadzenie tzw. „ścieżki bosych stóp” wykonanej z materiałów o różnych fakturach, stanowiącej atrakcję dla dzieci oraz miejsce na elementy rekreacyjne na dzieci. Na otwartym placu, w jego zachodniej części, pozostawiono miejsce do organizacji wydarzeń i imprez kulturalnych. We wschodniej części posadzono dwa rzędy drzew, pod którymi ustawiono ławki. Pomiędzy szpalerami umieszczono element wodny w kształcie stołu wodnego z dyszami spieniającymi. Taka forma umożliwia bezpośredni kontakt z wodą, zarówno dorosłym, dzieciom jak i osobom poruszającym się na wózkach. Umożliwiono wejście na plac od strony ulicy Krowoderskiej, między zielenią izolacyjną.

 

Wariant 2:

Druga wersja koncepcji przenosi funkcję placu do centralnej części. Obok drzewa paulowni pojawia się element wodny i drewniane siedzisko. Do strefy relaksu i wyciszenia przeniesiono stoły szachowe. W części rekreacyjnej gier i zabaw bez zmian, natomiast otwarty plac zmienia nieco charakter – na bardziej parkowy, a w zagajniku drzew znajdują się urządzenia sportowe (siłownia zewnętrzna typu street workout). Ponadto w tej części zlokalizowano stoły do tenisa stołowego. Pod drzewami postawiono ławki. Dodatkowo wprowadzono luźno rozrzucone siedziska, z których można korzystać zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej. Wejście na plac i mała architektura bez zmian.

 

 

 

Wariant 3:

Trzecia wersja koncepcji pozostawia płatny parking. Dla zwiększenia komfortu mieszkańców wprowadzono dodatkową strefę buforową z wysokich krzewów ozdobnych między parkingiem a terenem zieleni. Żeby charakter placu był spójny wprowadzono dodatkowo kilka drzew w tej części. Funkcję placu przejmuje centralna część, czyli mały plac z drzewem paulownią, w której zlokalizowano element wodny i ławki. W strefie relaksu i wyciszenia prócz ławek we wnękach znajdują się stoły szachowe. Część rekreacyjna gier i zabaw bez zmian. Mała architektura jak w poprzednich wersjach koncepcji.

We wszystkich proponowanych koncepcjach zachowano możliwe najwięcej miejsc parkingowych wokół placu. Stworzono alternatywne propozycje – pasów postojowych i wyznaczonych miejsc parkingowych, z których pierwsza jest bardziej korzystna zarówno ze względu na dostępną liczbę miejsc jak i pozostawioną szerokość chodników. Wprowadzenie pasów postojowych umożliwia parkowanie w ciągu całej ulicy, za wyłączeniem miejsca przed budynkiem konsulatu rosyjskiego.

 

 

 

 

(Joanna Orszulak/ZIKiT/ko)