"Tym samym jest to trzeci typ zastawek, które z powodzeniem są implantowane w naszym szpitalu. Jesteśmy jedynym ośrodkiem pediatrycznym w Polsce, który oferuje pełne spektrum przezskórnego i hybrydowego wszczepienia zastawek płucnych" - wskazał profesor cytowany w komunikacie Szpitala.

Jak zaznaczono, do tej pory w placówce istniała możliwość wszczepiania jedynie mniejszych zastawek (Melody do 22mm, Edwards do 30 mm).

Według specjalistów, zastawka Venus jest wyjątkowa dzięki swojemu rozmiarowi – jest on większy (do przepływów powyżej 30 mm), co pozwala leczyć pacjentów, dla których do tej nie było takiej możliwości.

Przedstawiciele krakowskiego szpitala zaznaczyli, że dzięki zastosowaniu zastawki można odroczyć w czasie leczenie kardiochirurgiczne - niestety, zastawki nie są rozwiązaniem na resztę życia, ale znacznie odwlekają operację kardiochirurgiczną.

Zmniejszenie w ciągu życia pacjenta liczby operacji kardiochirurgicznych – wskazano - jest istotne pod względem ryzyka ewentualnych zrostów. Zastawki są bezpieczniejsze i mniej inwazyjne.

Pierwszego w Polsce wszczepienia samorozprężalnej zastawki płucnej Venus dokonano 15 lutego br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie u 30-letniego pacjenta z ciężką niedomykalnością płucną po korekcji całkowitej tetralogii Fallota w dzieciństwie. Pacjent opuścił szpital w drugiej dobie po udanym zabiegu.