Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: czy dojdzie do kompromisu ws. zabudowy fortu Luneta?

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2016.12.02 12:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
„To nie jest nasze ekologiczne widzimisie” - mówią członkowie stowarzyszenia „Ratujmy Fort Luneta Warszawska”, którzy bronią historycznego terenu przed zabudową dewelopera. Chodzi o grunty u zbiegu al. 29 Listopada i ulicy Kamiennej. Inwestor początkowo planował wybudować tam osiedle mieszkaniowe i biurowiec. Wiadomo już jednak, że będzie musiał zmienić swój plan. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się bowiem konserwatorzy zabytków i mieszkańcy Krakowa.

Fot. Grzegorz Krzywak

Posłuchaj materiału Dominiki Panek
Krakowski fort Luneta

"Na razie można mówić o dobrej woli miasta. Zostało zorganizowane spotkanie z inwestorem i pozostałymi stronami. Zobaczymy, co zaproponuje inwestor. Tak czy siak mowa o zabudowie zabytku. Mam poważne wątpliwości, czy dopuszczenie tu do jakiejkolwiek zabudowy jest odpowiednim rozwiązaniem" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków jeden z członków stowarzyszenia „Ratujmy Fort Luneta Warszawska”.

To członkowie specjalnego zespołu powołanego przez wiceprezydent Elżbietę Koterbę zdecydowali, że deweloper będzie musiał zmienić swoje plany. "Rozumiem jako przedsiębiorca, że deweloper kalkulował i liczył na zyski. To jednak nie zmienia faktu, że nie możemy stracić tego terenu. Kiedyś zostały podjęte błędne decyzje, plan nie zabezpieczał odpowiednio tego zabytku. Musimy się z tego jakoś wycofać. To nie będzie łatwe" - podkreśla radny dzielnicy Stare Miasto Aleksander Miszalski. 

Według nieoficjalnych informacji, deweloper chce wybudować na terenie fosy okalającej fort ogólnodostępny park z atrakcjami dla mieszkańców. Krakowianie, którzy założyli stowarzyszenie „Ratujmy Fort Luneta Warszawska” twierdzą jednak, że to żadne ustępstwo i przyznają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie przez miasto gruntów, na których stoi zabytek. 

 

 

(Dominika Panek/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię