Jak poinformował w środę krakowski magistrat, w wyniku zakończonego właśnie etapu zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego wpłynęły 862 projekty, w tym 169 pomysłów o charakterze ogólnomiejskim oraz 693 o charakterze dzielnicowym.

Najwięcej projektów zgłoszono w dzielnicy IV Prądnik Biały – 66 wniosków, XVIII Nowa Huta – 63, III Prądnik Czerwony – 56 oraz XIII Podgórze – 54.

Teraz zgłoszone wnioski przejdą weryfikację formalną oraz merytoryczno–prawną, po czym zostanie ogłoszona ostateczna lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie w ramach BO.

W tym roku BO Krakowa dysponuje łącznie kwotą 38 mln zł, o 3 mln zł większą niż w roku ubiegłym. Podzielono go na dwie części - 80 procent całej kwoty przeznaczona została na projekty o charakterze dzielnicowym, a pozostałe środki na wnioski ogólnomiejskie. Jak podkreślili organizatorzy, wynika to z tego, że ideą przedsięwzięcia są projekty realizowane jak najbliżej mieszkańców, w odpowiedzi na ich potrzeby.

W tym roku kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim wynosi 7,6 mln zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,52 mln zł. W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł.

Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnic: Dębniki (2,415 mln zł), Nowa Huta (2,272 mln zł) i Podgórze (2,255 mln zł). W zależności od dzielnicy maksymalne kwoty przeznaczone na jeden projekt będą się różnić.

Zgodnie z harmonogramem lista projektów poddanych pod głosowanie będzie znana 15 września. Samo głosowanie potrwa od 30 września do 14 października. Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji BO zaplanowano na 7 listopada.

Projekty do budżetu obywatelskiego mogli składać wszyscy mieszkańcy Krakowa – również obcokrajowcy. Podobnie jest z udziałem w głosowaniu.

W ubiegłym roku pod głosowanie zostało poddanych 596 zadań. Z tej puli wybrano 180 projektów, w tym 167 dzielnicowych oraz 13 ogólnomiejskich.