Tegoroczny budżet obywatelski został podzielony, jak w latach ubiegłych na dwie części - o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim. 36,8 mln przeznaczono w nim na projekty dzielnicowe, natomiast 9,2 mln zł na wnioski ogólnomiejskie, co daje łącznie 46 mln zł. Podział środków, które przypadają na poszczególne dzielnice, znajduje się na stronie budzet.krakow.pl.

Jak poinformował w poniedziałek krakowski magistrat, ze 1100 zgłoszonych projektów, 872 wnioski dotyczą zadań w dzielnicach, natomiast 228 to projekty ogólnomiejskie.

Aby projekt był ważny, wnioskodawcy w ciągu 10 dni od dnia złożenia projektu muszą dostarczyć listę poparcia dla swojego pomysłu. Wymagane jest 15 podpisów od mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektów dzielnicowych, a także 15 podpisów mieszkańców Krakowa – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Wnioski czeka także weryfikacja formalno-merytoryczna, która potrwa do 14 czerwca. Natomiast lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 16 lipca. Mieszkańcy będą mogli oddawać głosy od 13 do 26 września.

W zeszłym roku krakowianie w ramach budżetu obywatelskiego wybrali do realizacji 144 projekty, wśród których dziewięć stanowiły inicjatywy ogólnomiejskie, a 135 dzielnicowe. Na ich wykonanie przeznaczono 38 mln złotych.