Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kalendarz lotniczy z niezwykłymi lotnikami

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2019.12.16 16:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:05 )
Już po raz 15. Fundacja im. Brata Alberta wydała wyjątkowy kalendarz, którego bohaterami są podopieczni fundacji – osoby niepełnosprawne intelektualnie. Na fotografiach można zobaczyć unikatowe maszyny i wyjątkową scenerię - mówi Krzysztof Radwan - dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Materiały Fundacji Brata Alberta z Radwanowic

"Wiele osób, które będą oglądały ten kalendarz, także bardzo sprawnych, będą miały czego zazdrościć, bo po prostu oni wsiadali do samolotów, do których normalny śmiertelnik nie ma prawa wejść. Mamy RWD-13, P.11c - jedyne takie samoloty na świecie. Wszak przecież występowali nawet w oryginalnych mundurach. Tak fantastycznie współpracowali z nami, że nie było nawet zawahania, że coś się zniszczy. Absolutnie podporządkowali się rygorom muzealnym" - mówi Radwan

Kalendarz "BYĆ DOBRYM…" na rok 2020 to spełnienie marzeń o samolotach i lataniu kilkunastu podopiecznych. To także okazja, by spojrzeć na osobę niepełnosprawną intelektualnie jako na pełnoprawnego pasażera - cieszy się ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski - prezes Fundacji im. Brata Alberta.

"Społeczeństwo już świetnie rozumie, co to znaczy osoba na wózku inwalidzkim czy niewidoma. Jest to dobrze oprzyrządowane - widziałem na lotniskach i w innych miejscach. Natomiast w wypadku osoby niepełnosprawnej intelektualnie trzeba dopiero to bardzo długo jeszcze tłumaczyć i też będzie chyba dyskusja, jak ułatwić lot takiej osobie. Będą autystycy, będą inni. Do tej pory zawsze był lęk przed takim pasażerem, a teraz, myślę, ten kalendarz pomoże, żeby nie było tego lęku" - tłumaczy Isakowicz-Zaleski.

.

 

W powstanie kalendarza nieodpłatnie zaangażowali się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz 32. Baza Lotnictwa w Łasku. W sesji fotograficznej wziął udział także legendarny pilot – kapitan Tadeusz Wrona. Dochód ze sprzedaży kalendarza jest cegiełką przeznaczoną na budowę nowego ośrodka dla podopiecznych fundacji. Zdjęcia do kalendarza wykonali nieodpłatnie znakomici fotograficy - Katarzyna i Mirosław Mrozowie.

 

 

(Anna Kluz-Łoś/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

477249

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię