Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W niedzielę znów może pojawić się III stopień zagrożenia smogowego. Prognozy dla Krakowa nie są optymistyczne

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2017.02.03 16:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:08 )
Po jednym dniu oddychania czystszym powietrzem, smog znów nadciąga nad Kraków. Według prognoz IMGW dopuszczalny poziom stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 będzie w niedzielę przekroczony nawet czterokrotnie.

Fot. Marek Lasyk

Czerwony kod smogowy w Krakowie 31.01.17

Tymczasem Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Paweł Ciećko, nie wyklucza, że w Krakowie ponownie może zostać wprowadzony III stopień zagrożenia.

Mogą się pojawić zjawiska smogowe i to dość ostre, z wysokimi przekroczeniami. W momencie, w którym temperatura mocno pójdzie w dół, nie będzie przewietrzania miasta, będzie dochodziło do zjawiska inwersji.

Prognozy pokazują jednak, że już  w poniedziałek jakość powietrza w Krakowie może być dobra i bardzo dobra.

 

Po zaledwie jednym dniu przerwy w sobotę w Krakowie znów obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców, w związku ze smogiem.

W pozostałych małopolskich miastach, z wyjątkiem Tarnowa i Nowego Targu, jakość powietrza była w sobotę dobra i bardzo dobra.

Bezpłatna komunikacja obowiązuje, gdy stacje pomiarowe na terenie Krakowa pokazują średni poziom stężenia pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3.

Darmowe przejazdy obowiązują na podstawie dowodu rejestracyjnego auta osobowego. Dokument ten nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów, a auto może być zarejestrowane w dowolnym miejscu. Z darmowej komunikacji może skorzystać tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących (do których kursuje komunikacja MPK), które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

 Maciej Skowronek/Teresa Gut/wm/bp

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię