W ramach wspólnej antysmogowej akcji Radia Kraków i Ekomałopolska odwiedzany Miechów. Jest to gmina, która znajduje się w regionalnej czołówce, jeśli chodzi o wymianę kopciuchów. Jak mówi burmistrz Dariusz Marczewski, już w ponad połowie domów prywatnych w Miechowie są zamontowane ekologiczne źródła ciepła.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków nam pokazała, że jeszcze tych bezklasowych palenisk na terenie gminy Miechów mamy koło 1000. Można powiedzieć, że za połową jesteśmy i jeszcze koło tysiąca palenisk jest do wymiany. Chciałbym, żeby do tego terminu zakreślonego w uchwale na ten problem zarówno w Miechowie, jak również w całej Małopolsce został rozwiązany.

W następnym roku na wymianę kopciuchów czeka kolejnych 240 domów prywatnych. Miechów wyłączy dofinansowania unijne z programem Czyste Powietrze, przez co na wymianę pieca można otrzymać nawet 14 000 zł:

Mamy świadomość, że koszty instalacji tych urządzeń są raczej większe, niż przewidywaliśmy 2 czy 3 lata temu, w związku z tym jest możliwość złożenia sobie finansowania ze źródła naszego gminnego poprzez środki europejskie, jak również Czystego Powietrza

- dodaje burmistrz Marczewski. Jak jednak mówi, w ostatnim czasie tempo wymiany kopciuchów w Miechowie spadło. Trend ten potwierdza Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego:

Monitorujemy, ile wniosków spływa co miesiąc z każdego województwa do programu Czyste Powietrze. To są właśnie wnioski o wymianę kopciuchów. Małopolska była zazwyczaj na drugim miejscu, tutaj prym zawsze wiedzie województwo śląskie. W sierpniu spadliśmy na trzecie miejsce wśród wszystkich województw, we wrześniu na czwarte, w październiku na piąte, więc widać tutaj to duże spowolnienie.

Sami mieszkańcy Miechowa mówią, że najczęściej w ich gminie można spotkać ogrzewanie gazowe. Są jednak też tacy, którzy nie zdecydowali się na wymianę starego pieca:

W tej chwili palę drzewem. Czekam, aż węgiel przyjdzie do Miechowa. Nie myślę o wymianie pieca. Ekogroszek jaki jest drogi? ale ja nie dam rady, kupić 3 tony ekogroszku. Węgla tak samo. Mnie nie stać na to. W rynku wieczorem jest bardzo siwo.

Według danych Polskiego Alarmu Smogowego to właśnie palenie węglem jest najdroższe: kosztuje ponad 10 000 zł, gdzie na ekologiczną pompy ciepła wydamy rocznie niecałe 2500. Dofinansowanie na ich montaż możemy uzyskać dzięki programowi Czyste Powietrze Moje Ciepło.

Zakaz używania kopciuchów w Małopolsce ma zacząć obowiązywać od wiosny 2024 roku. Wówczas to w życie ma wejść małopolska uchwała antysmogowa.