"To jedyny bieg górski w centrum wielkiego miasta" - tak organizatorzy reklamują krakowską imprezę. Start wyznaczono pod Kopcem Krakusa, potem uczestnicy biegli Bulwarami Wiślanymi, minęli Kopiec Kościuszki i finiszowali na mecie ulokowanej na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest zaliczany jako "anglosaski", w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji "alpejskiej", gdzie biegnie się tylko pod górę.

Zwycięzca tegorocznej edycji - Metto to biegacz często startujący w Polsce, w kwietniu wygrał Cracovia Maraton. Kenijczyk finiszował samotnie uzyskując – 40.57. Za dwa tygodnie ma w planach start w Cracovia Półmaraton Królewski, więc może – jako pierwszy w historii – wygrać w jednym roku wszystkie imprezy Królewskiej Triady Biegowej.

Metto wyprzedził Tomasza Gryckę. Biegacz ten wygrał dwukrotnie tę imprezę - przed czterema i trzema laty. W zeszłym roku nie startował z powodu kontuzji. Trzecią lokatę zajął Mateusz Kaczor.

W rywalizacji kobiet triumfowała Ukrainka Kaluzna, która wyprzedziła aktualną mistrzynię Europy w maratonie Lisowską.

"Straszono mnie, że będzie ciężko, ale szczerze mówiąc spodziewałam się, że będzie więcej górek. Bardzo dużo straciłam na początku i nie dałam rady już nadrobić, ale mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję tutaj wygrać. Może za rok. To był mój pierwszy bieg górski i na pewno nie ostatni. To świetna próba charakteru. Jestem zadowolona, bo nie przyjechałam tutaj walczyć o medale, a udało się. Za dziesięć dni czeka mnie start w wojskowych mistrzostwach świata w biegach przełajowych, a ponieważ od mistrzostw Europy nie startowałam w żadnej imprezie, potrzebowałam takiego przetarcia" – powiedziała na mecie Lisowska.

Trzecie miejsca zajęła Ukrainka - Walentyna Werecka, która przed rokiem była druga.

Bieg Trzech Kopców jest drugim etapem Królewskiej Triady Biegowej 2022, którą tworzą Cracovia Maraton i Cracovia Półmaraton Królewski. Ta ostatnia impreza odbędzie się 16 października.

Wyniki 15. Biegu Trzech Kopców:

Mężczyźni
1. David Metto (Kenia)          40.57
2. Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo) 41.35
3. Mateusz Kaczor (RLTL Optima Radom)   41.44

Kobiety
1. Wiktoria Kaluzna (Ukraina)       47.21
2. Aleksandra Lisowska (AZS UWM Olsztyn) 48.43
3. Walentyna Werecka (Ukraina)      49.49