Zgodnie orzeczeniem sądu, które jest już prawomocne Iwona K. nie może sprawować kierowniczych funkcji w instytucjach publicznych. Zakaz będzie ją obowiązywał przez trzy lata. Taki wyrok zapadł już w pierwszej instancji - w kwietniu ubiegłego roku. Iwona K. została też wówczas skazana na 19 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zapłacenie 10 tysięcy złotych grzywny - i to również od teraz prawomocne orzeczenie.

We wtorek sąd odwoławczy tylko nieznacznie obniżył kary głównemu oskarżonemu w tym procesie. Janowi T. - byłemu szefowi ZIKiT-u z dwóch lat i dwóch miesięcy na dwa lata więzienia. Teraz były szef ZIKiT-u czekać będzie więc na wezwanie do odbycia tej kary. 

Przypomnijmy, Jan T., Iwona K., Andrzej Z. i Stanisław J. odpowiadali karnie za ustawienie dwóch przetargów: na remont konserwatorski podziemi Rynku Głównego oraz organizację ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Krakowie. Sprawa dotyczy fikcyjnych przetargów na zamówienia publiczne i fałszowania dokumentacji - wystawiania jej po terminie i zawyżania kosztów.

Zdaniem prokuratury, tak było przy sprawie zabezpieczania wizyty Benedykta XVI w maju 2006 roku, kiedy fakturę wystawioną początkowo na 350 - na polecenie Jana T.  przerobiono na około 800 tysięcy złotych. Podobnie - uważała prokuratura - było w 2007 roku przy sporządzaniu dokumentacji przetargowej na prace konserwatorskie przy remoncie podziemi Rynku Głównego.

Oskarżonym przysługuje złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

 

 

(RK, Love Krakow/ew)