- "Nakarmimy was lokalnie" to hasło reklamowe nowej akcji Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Chcemy w Krakowie otworzyć lokal ze zdrowymi produktami. Na stół zrobiony przez małopolskich rzemieślników, który stanie w sercu lokalu zebraliśmy pieniądze za pomocą crowdfundingu - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Karoliną Braś z fundacji.

Cały projekt ma wesprzeć przede wszystkim małopolskich producentów i rolników. "Celem naszego projektu jest wsparcie lokalnego rynku. Żebyśmy nie kupowali przetworzonej żywności niewadomego pochodzenia. Chcemy być zdrowi i wiedzieć, co spożywamy" - podkreśla Karolina Braś.

Jak dodają pomysłodawcy projektu, warto promować produkty, które mogą być perłą naszego regionu: śliwka sechlońska, sery górskie czy tłoczone soki z jabłek z Łososiny Dolnej.

Centrum Lokalnej Kultury Kulinarnej Bistro Marchewka zostanie otwarte najprawdopodobniej w kwietniu, w dawnej kawiarni Nowohuckiego Centrum Kultury.

Warto dodać, że w Polsce rolnicy nie mogą legalnie przetwarzać i sprzedawać swoich produktów. Tymczasem w krajach unijnych małe sklepy czy  przetwórnie funkcjonują nawet przy przy małych gospodarstwach rolnych i stanowią dodatkowe źródło dochodu dla drobnych producentów. Pozwalają  na to również łagodniejsze niż u nas wymogi sanitarne.

 

(Ewa Szkurłat/ew)