- Znaczna część monodramu dotyczy właśnie Krakowa – miejsca, w którym Simona się urodziła i wychowała, gdzie spędziła młodość, doświadczyła pierwszej miłości i próbowała się dostać do szkoły teatralnej. W tym mieście nadal żyją ludzie, którzy balowali z jej siostrą Glorią. Dlatego pojawienie się „Simony…” w Krakowie, na dodatek na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego, ma dla mnie podwójnie symboliczne znaczenie. Jestem bardzo ciekawa odbioru jej historii w tym miejscu - zapowiada aktorka krakowską premierę.

Simona K., w którą się wcieliła się Agnieszka Przepiórska, to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa, tylko kobieta z krwi i kości. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona. To opowieść o kobiecie pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim outsiderce, która miała odwagę pójść swoją własną drogą. Simona K. przez całe życie z czymś się mierzyła – z oczekiwaniami rodziny, która liczyła na to, że urodzi się chłopcem, z nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, z odrzuceniem i własnym wyobrażeniem na temat szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, pośród przyrody i zwierząt.

Spektakl powstał w oparciu o książkę „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Będzie go można zobaczyć 28 września o godz. 18.00 i 20.00 na scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Spektakl powstał dzięki Fundacji "Kultura nie boli", twórcy Big BookCafe&Festiwal. Przedstawienie miało swoją premierę miał na scenie Big BookCafé w październiku 2020 roku.

Występuje: Agnieszka Przepiórska

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Tekst: Piotr Rowicki

Kostiumy: Anna Maria Karczmarska