Szmit wyjaśnił, że tam, gdzie będzie konieczność, szlabany na autostradzie A4 będą podnoszone. Dodał, że wypracowany został harmonogram otwierania bramek w konkretnych dniach i godzinach, ale nie podał szczegółów tego harmonogramu. Wiceminister podkreślił, że w wyjątkowych sytuacjach będzie możliwość podniesienia bramek na dłużej. "Będą operatorzy, będą koordynatorzy, którzy będą reagowali elastycznie w takich sytuacjach" - wyjaśnił. Jednak resort nie chce otwierać bramek na stałe, bo to uszczupla wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego.

Szmit przypomniał, że resort od grudnia zeszłego roku prowadził ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - zarządzającą odcinkiem A4 między Katowicami a Krakowem - rozmowy na temat działań możliwych do wdrożenia w okresie ŚDM w celu usprawnienia ruchu na tym odcinku autostrady.

"Minister Andrzej Adamczyk wystosował list do wszystkich ministrów transportów krajów sąsiadujących, aby informowali go o napływających falach ruchu. Musimy w tym trudnym okresie zapewnić wszystkim bezpieczeństwo" - poinformował Szmit.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju odbywać się będą Dni w Diecezjach.

 


Takiego testu Kraków jeszcze nie przechodził: na Światowe Dni Młodzieży do stolicy Małopolski może przyjechać nawet ponad 1,5 mln pielgrzymów. Jak w tym czasie będzie funkcjonować miasto, jak spotkanie młodych zmieni nas wszystkich, wreszcie - czy będziemy bezpieczni? Porozmawiamy o tym z uczestnikami Otwartej Debaty Radia Kraków. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do studia im. Romany Bobrowskiej we wtorek 28.06 o godz. 18.00. Transmisja na antenie i na stronie www. WIĘCEJ

 

 

 

 

(PAP/ko)