Premier podkreślił, że rząd przygotował pakiet rozwiązań, które ułatwią samorządom wywiązywanie się z obowiązków i umożliwią bezpośrednią pomoc mieszkańcom w zaopatrzeniu w opał na zimę:
Stworzymy możliwości prawne i będziemy wspierać Państwa operacyjnie w realizacji dystrybucji węgla. Tak, by opału nie zabrakło w żadnym polskim domu. Zapłacimy również z budżetu państwa kolejne miliardy złotych, by cena węgla oscylowała wokół 2000 zł, a nie powyżej 3000 zł. To ogromna różnica dla Polaków, którzy korzystają z węgla dla zapewnienia ciepła w swoich domach i mieszkaniach
- zapewnił premier i dodał, że w najbliższych dniach samorządy otrzymają pierwszą transzę dodatkowych pieniędzy, w tym roku w sumie ma być 13,7 mld.
To Państwo zdecydują jak je rozdysponować, bo to Państwo najlepiej znają potrzeby mieszkańców. Przed nami zima pełna wyzwań. Musimy im sprostać w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polski i polskich rodzin. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kluczem do opanowania trudności, jakie zafundowała nam agresywna polityka Rosji. Razem przezwyciężymy ten kryzys.
- podsumowuje we wpisie premier Mateusz Morawiecki.

W piątek w Warszawie ma się odbyć protest samorządowców w ramach akcji "Tylko ciemność". Do mobilizacji i udziału w proteście wzywał w tym tygodniu w mediach społecznościowych prezydent Krakowa, pisząc: "Nie pozwólmy, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy musieli płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa".

Jacek Majchrowski podkreślał, że wspólnoty lokalne nie powinny stawać przed dylematem, czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe, gasić latarnie na ulicach.

Organizatorem akcji protestacyjnej "Tylko ciemność" jest Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. Protest wspierają Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.