Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

22 września - Światowy Dzień bez Samochodu, bezpłatna komunikacja miejska

Światowy Dzień bez samochodu, który obchodzimy co rok 22 września, zachęca do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu od samochodu. Z tej okazji wielu małopolskich miastach będzie można jeździć komunikacją miejską za darmo. Do akcji włączyły się także Koleje Małopolskie i PolRegio, za przejazd pociągami tych przewoźników zapłacimy złotówkę.

Fot. EW

Kraków

Mieszkańcy Krakowa mogą 22 września jeździć komunikacją miejską za darmo. 

"W samochodzie jesteśmy zestresowani, nie ruszamy się, przez co cierpi nasze ciało. Tracimy dużo czasu w korkach, dużo nerwów, podczas kiedy w tramwaju czy w autobusie możemy otworzyć książkę, możemy porozmawiać ze swoim synem czy córką, mamy czas na aktywności. I to są duże plusy, które należy docenić i które sprawiają, że warto wybrać komunikację miejską"

- mówi Ewa Całus z Urzędu Miasta.

Tarnów

Kierowcy, którzy zostawią swój samochód w garażu i wybiorą w tym dniu podróż komunikacją miejską, mogą nią podróżować za darmo. Muszą jednak mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu.

W samochodzie jesteśmy zestresowani, nie ruszamy się, przez co cierpi nasze ciało, tracimy dużo czasu w korkach, dużo nerwów, podczas kiedy w tramwaju czy w autobusie możemy otworzyć książkę, możemy porozmawiać ze swoim synem, czy córką, mamy czas na inne aktywności. To są duże plusy, które należy docenić i które sprawiają, że warto wybrać komunikację miejską

- przekonuje Maria Zawada Bilik z tarnowskiego magistratu.

Tarnowski "Tydzień mobilności" zakończy się 30 września miejskim piknikiem, organizowanym na zakończenia lata. Szczegóły atrakcji dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Tarnowa.

Nowy Sącz

Sądeckie MPK wprowadza 22 września darmowe przejazdy autobusami. Z bezpłatnych kursów mogą skorzystać właściciele samochodów osobowych. kierowcy muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta i pobrać bilet zerowy.

Powiat chrzanowski

W powiecie chrzanowskim właściciele samochodów będą mogli w piątek skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Za bilety autobusowe nie zapłacą te osoby, które okażą dowód rejestracyjny samochodu oraz dokument tożsamości. Akcja dotyczy środków transportu miejskiego organizowanego przez Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie. Darmowe przejazdy są związane z obchodami Europejskiego Dnia Bez Samochodu.

Pierwsze dni bez samochodu odbyły się na początku lat 90., obchodziły je Wielka Brytania, Islandia i Francja.

Tarnowski "tydzień mobliności" zakończy się 30 września - w trakcie miejskiego pikniku organizowanego na zakończenia lata. Szczegóły atrakcji - dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Tarnowa.

Do akcji włączyły się także Koleje Małopolskie i PolRegio. 22 września w ramach specjalnej oferty, bilet na "Dzień bez samochodu" można kupić bilet za złotówkę. Bilet obowiązuje zarówno w pociągach PolRegio, Kolei Małopolskich, jak i w Autobusowych Liniach Dowozowych.

Bilet można zakupić w aplikacji iMKA.

Autor:
Mateusz Bożek

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię