|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Nietoty" - nie tylko słuchowisko, ale także komiks! I koszulka

Specjalnie na 18. Targi Książki w Krakowie ukazał się komiks Kuby Woynarowskiego, towarzyszący słuchowisku Radia Kraków pt."Nietoty". Można go zamówić przez internet.

Zobacz recenzję: Jak pokazać słuchowisko? Wystarczy wydać komiks

 

To pierwszy taki eksperyment w naszej historii. Audycji w reżyserii Jana Klaty po raz pierwszy towarzyszyła opowieść wizualna - dzień po dniu publikowaliśmy na www.radiokrakow.pl kolejne plansze rysowanej opowieści. Kuba Woynarowski to jeden z najzdolniejszych młodych krakowskich artystów, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i wykładowca w Pracowni Rysunku Narracyjnego, niezależny kurator, twórca książek, animacji i eksperymentalnych komiksów. Sebastian Majewski, autor oryginalnego tekstu słuchowiska, otrzymał za "Nietoty" nagrodę na prestiżowym Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

 

 

"Nietoty" osnute zostały wokół głośnej historii tzw. Goralenvolk, czyli epizodu z czasów II wojny, dotyczącego współpracy górali z faszystowskim okupantem. "Nietoty" nie są projektem dokumentalnym, a historyczne fakty są dla naszej opowieści tylko punktem odniesienia. To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.

Kuba Woynarowski, artysta wizualny, sięga po jeszcze inny sposób narracji. W jego interpretacji na pierwszy plan wysuwa się uniwersalny wymiar historii opowiedzianej przez Klatę i Majewskiego. To opowieść o kolaboracji i zdradzie, opowieść złowieszcza, momentami wręcz sensacyjna, w której piękna i dekoracyjna góralska parzenica może przemienić się w wielogłową, wężową chimerę. 

 

Woynarowski wprowadza nas w intrygujący, wykreowany przez siebie świat współczesnych hieroglifów, gdzie granica między tekstem a obrazem się zaciera. Świadomie używa powszechnie rozpoznawalnego języka wizualnych symboli: od pięknej i niewinnej góralskiej parzenicy po budzącą grozę swastykę, a także inne symbole totalitarnych ideologii, jak sierp i młot. Zafascynowany jest także góralską kulturą wizualną i folklorem. Graficzna forma książki rygorystycznie podporządkowana została trzem, także symbolicznym kolorom: czerwonemu, czarnemu i białemu. Fizyka współbrzmi na kartach książki z metafizyką, a świat historycznych realiów z wykreowanym przez Woynarowskiego własnym imaginarium. Są tam też odwołania do języka nauki, przewrotne i ironiczne. A nawet  obrazy zaczerpnięte z języka naukowej wizualizacji, jak diagram czy infografika.  

- Tekst jest bardzo metaforyczny, posługuje się abstrakcyjnymi figurami, językiem symboli. Ja starałem się wykorzystywać te symbole na poziomie wizualnym i odnieść się do ikonosfery związanej z jednej strony z Podhalem, z drugiej strony z nazizmem - mówi autor.

 

 

Prace Kuby Woynarowskiego należą do najciekawszych zjawisk w przestrzeni polskiego komiksu. Artysta nieomal nie używa tekstu, łącząc syntetyczne komunikaty wizualne z wielką plamą lub niezwykle starannie opracowanym detalem.

Premiera "Nietot" - komiksu Kuby Woynarowskiego z nagrodzonym tekstem Sebastiana Majewskiego na Targach Książki odbyła się w niedzielę 26.10.

53%
47%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

234987

Czwartek, 23 października 2014, 15:21

@Henryk

ale srodki z UE do wykorzystania.. P Henryku "to NIETOTY, NIEJA-NOTOKTO"

Odpowiedz

KIT-u dosc

Czwartek, 23 października 2014, 15:19

"nietoty"?? to o ZIKICIE sluchowisko? NIE to "NIEMOTY" na "part2" /a jak sie ktos zaglebi w wysokosci premii dla(..) to bedzie czesc 3 -"NIE"..

Odpowiedz

Radio Kraków

Wtorek, 21 października 2014, 22:37

@Henryk

Komiks jest mocno awangardowy i z tradycyjnym komiksem faktycznie ma niewiele wspólnego. I w tym leży też jego moc. W połączeniu ze słuchowiskiem (płyta jest dołączona do książki) tworzy naszym zdaniem inspirującą i intrygującą całość. Po prostu nam się podoba i jesteśmy przekonani, że znajdzie swoich odbiorców. Plansze publikowane w sieci nie oddają w pełni artystycznej wartości, Teks powyżej z pewnością wiele też wyjaśnia. Oczywiście Pana wpisu nie traktujemy jako hejt, tylko jak krytyczną uwagę, za którą również dziękujemy,

Odpowiedz

Henryk

Wtorek, 21 października 2014, 22:26

Proszę nie poczytujcie tego sobie, jako złośliwość, czy hejt. Liczę się z Waszymi rekomendacjami kulturalnymi i wysoko cenię wydarzenia kulturalnie, które sami kreujecie. Dziwię się ogromnie, że wydaliście ten komiks, że kontynuujecie współpracę z tym artystą. Żałuję, że nie mogę zapytać o to bezpośrednio pani redaktor Nowickiej, czy Marcina Pulita. Zupełnie nie uwzględniliście ostrej krytyki z jaką spotykała się każda publikowana plansza komiksu. Przecież ten "komiks" został tak skrytykowany! Wasi słuchacze na facebooku go odrzucili, wyraźnie chwalili słuchowisko, ale pod każdą planszą Woynarowskiego pojawiały się wyłącznie krytyczne komentarze. W kategorii komiks- to jest zupełnie nieatrakcyjne. Dlaczego tak się uparliście?

Odpowiedz