|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Już nadajemy cyfrowo! Od 31 grudnia Radia Kraków słuchać można również w DAB+

Ruszyła emisja multipleksu DAB+ na terenie Krakowa. W DAB+ słuchać można Radia Kraków jak również kilku programów Polskiego Radia. Radio cyfrowe daje szereg nowych możliwości, które chcemy jak najlepiej wykorzystać. Jedną z nich jest uruchomienie drugiego programu Radia Kraków o nazwie Off.Radio Kraków. "To będzie oryginalna propozycja, jakiej próżno do tej pory szukać w eterze" - zapowiada Marcin Pulit, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Z drugim programem wystartujemy 31 stycznia punktualnie o 21.05. OFF. Radio Kraków będzie adresowane głównie do ludzi w wieku 20 – 35 lat zainteresowanych nowymi trendami i szeroko rozumianą kulturą offową - podkreśla prezes Pulit. Nowy program OFF. Radio Kraków będzie również dostępny w internecie przez stronę www.off.radiokrakow.pl oraz apliakacje mobilne.

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

Philips ORT7500

Czytaj też: Kompresja dźwięku i tajemnicze kodeki

 

Nieustannie rosnące oczekiwania względem sygnału radiowego stały się tak duże, że popularny dotychczas FM nie może im sprostać. Zasięg, jakość dźwięku jak również przekaz wzbogacony o dodatkowe treści to tylko część nowości, jakie niesie ze sobą radiofonia cyfrowa. Postaramy się przybliżyć Państwu technologię nazwaną DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DLACZEGO DAB+

Od wielu lat jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących cyfryzacji sygnału radiowego. Wiadomo, że możliwości popularnego FM’u już się wyczerpały. Skala uległa zagęszczeniu. Brakuje możliwości technicznych, aby umożliwić rozpoczęcie pracy nowym nadawcom o zasięgu krajowym
jak i lokalnym.

Mapka zasięgu DAB+ w Małoplsce

Sygnał cyfrowy eliminuje te ograniczenia. Możemy tu mówić o częściowej analogii do cyfryzacji sygnału telewizyjnego. Znowu będziemy używać terminu MULTIPLEKS. To nic innego, jak możliwość nadawania na jednej częstotliwości wielu cyfrowych sygnałów rozgłośni radiowych. Zamiast jednej analogowej aż 15 rozgłośni zero-jedynkowych. Pamiętajmy też, że multipleksów będzie wiele. Specjalne algorytmy kodowania sygnału oraz jego buforowanie po stronie odbiorcy zapewni nam ciągłość słuchanej audycji gdy będziemy w ruchu i to nawet przy bardzo dużej prędkości przemieszczania. Znikną wszelkie szumy. Dynamika sygnału radiowego dorówna jakości płyty CD.

Zarówno nadawców jak i odbiorców powinien zainteresować także fakt, że koszty nadawania sygnału radiowego będą aż o 75% niższe niż obecnie.

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
 

W przypadku cyfryzacji sygnału telewizyjnego byliśmy skazani na dokupienie nowego dekodera, rodzaju przystawki, która pozwalała odbierać sygnał cyfrowy. Droższym rozwiązaniem było kupienie nowego odbiornika. W przypadku cyfryzacji sygnału radiowego to pierwsze rozwiązanie
niestety nie będzie możliwe. To ujemna strona tego rozwiązania, jednak najprostsze radio cyfrowe to koszt zaledwie 65 zł.

Jego funkcje są znacząco ograniczone względem potencjału, jaki przynosi system DAB+. Można jednak na nim słuchać swoich ulubionych stacji. Radioodbiorniki te dodatkowo będą odbierać wysłużony i analogowy FM. To jedno z rozwiązań, które sprawi, że proces przejścia w nowy cyfrowy świat będzie płynniejszy i mniej uciążliwy. Sygnał analogowy jak i cyfrowy będą nadawane równolegle. Nie dojdzie więc do tak gwałtownego przełączenia jak w przypadku sygnału telewizyjnego.

CZY TO JEST SKOMPLIKOWANE?


Proces strojenia radioodbiornika będzie odbywał się automatycznie. Nie będzie natomiast wyświetlanych częstotliwości przypisanych do rozgłośni czy procesu dostrajania. Wybór stacji będzie odbywał się pomiędzy tymi które pojawią się na wyświetlaczu.


Radioodbiorniki które od lat grają nam w naszych samochodach, telefonach z czasem zamilkną.
 

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

NIE TYLKO DŹWIĘK

Nadawcy radiowi do tej pory mogli za pomocą sygnału RDS przemycić bardzo krótkie treści. DAB+ pozwoli na wyświetlaczu radioodbiornika przekazać znacznie dłuższy tekst. Mogą to być informacje o nadawanym programie, reklama czy komunikat o zagrożeniu. Do tego dochodzą niewielkie obrazki na których zobaczymy np. kurs walut, okładkę płyty słuchanej piosenki czy poklatkowy widok ze studia radiowego. Nadawca sami mogę zdecydować co chcą przekazać.


Pomysłów zapewne nie zabraknie.
 

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

RADIO CYFROWE vs RADIO INTERNETOWE

Niestety radio cyfrowe jest bardzo często mylone z radiem internetowym. Różnic i podobieństw jest tak dużo, że można na ten temat poświęcić oddzielny artykuł lub nawet pracę doktorską.


Najczęściej spotykana opinia na ten temat głosi, że internet staje się tak powszechny, że zastąpi sygnał radiowy jak i telewizyjny. Nic bardziej mylnego. Dużo jednak zależy od samych odbiorców.

DAB+ to technologia cyfrowa ale w przeciwieństwie do internetu jednokierunkowa. Oznacza to, że słuchacz jest anonimowy. Dodatkowo pokrycie sygnałem internetowym jest dalekie od ideału, zwłaszcza na terenach rzadko zaludnionych. Przy założeniu, że transfer danych internetowych
stanie się w najbliższych latach darmowy, to infrastruktura tego typu nie udźwignie tak dużej ilości użytkowników, którzy chcą korzystać z internetu tak jak do tej pory a dodatkowo słuchać radia.


Rozważania tego typu można snuć bez końca. Być może w przyszłości powstanie zupełnie nowy standard, który połączy zalety DAB+ i internetu w innowacyjny system będący rewolucją na miarę zamiany sygnału analogowego na cyfrowy.
 

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

DAB+EKOLOGIA
 

To bardzo ważny wątek nowego, cyfrowego świata. Obrazowo tłumacząc, DAB+ pozwala pokryć większy obszar za pomocą jednego nadajnika, który zużywa 1/4 mocy nadajnika analogowego.

Dodatkowo ten sam nadajnik będzie wysyłał sygnał 15  stacji radiowych. W dotychczasowym systemie potrzebujemy 15 nadajników. Każdy z nich emituje ogromną ilość fal elektromagnetycznych.

Polska nie jest pierwszym krajem który postanowił przejść na nadawanie sygnału radiowego. W Anglii, Niemczech, Holandii, Belgii, Norwegii czy Szwajcarii zasięg techniczny wynosi już ponad 90% powierzchni tych krajów. Norwegia będzie prawdopodobnie także pierwszym krajem na
świecie, który wyłączy nadajniki analogowe. Proces ten zaplanowano na początek 2017 roku.

Paweł Sołtysik - Radio Kraków


 

GDZIE KUPIĆ ODBIORNIK?

 

TechniSat Digital Sp. z o.o.

Conrad Elektronik

Blaupunkt

 

 

 

79%
21%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 90

Krak

Czwartek, 9 lutego 2017, 13:15

@Mario

Strona niedostępna Niestety, podany przez Ciebie adres strony nie jest dostępny.

Odpowiedz

analog

Czwartek, 31 marca 2016, 22:45

czy takie radio jest dla audiofila czy gadżetomana ? jak na razie widzę same minusy kiedyś internet miał zastąpić CD i DVD /BD mp3 miały wyprzeć cały inny sprzęt tablety miały zastąpić papierowe tygodniki itd i co wszytko jest równoległe do wyboru ( i to chyba świetnie ) może to i jest pieśń przyszłości ale Oddyseja kosmiczna 2001 już mineła i nic się nie zmieniło w kwestii konsumpcji eteru podcasty są OK z oczywistych względów ale to inna bajka

Odpowiedz

słuchacz

Czwartek, 21 stycznia 2016, 22:51

@Andrzej

Kanał 12D 229,072MHz

Odpowiedz

Andrzej

Niedziela, 3 stycznia 2016, 18:37

Chciaż napisalibyscie czestotliwość nadawania na dab + jak maja ludzie słuchac jak nie pisze czestotliwość OJ cioły cioły bierzecie sie za to co was przerazsta

Odpowiedz

wujć

Poniedziałek, 21 grudnia 2015, 11:58

I co oferują? Radyjka z głośniczkiem? W sam raz by hałasowały w garażu.Jakie to pasmo przenoszenia? jaka dynamika? Meczu można słuchać, ale nie Muzyki. Tu chodzi tylko o oszczędność energii i niskie koszty nadawania. A ty idź na koncert o ile cię stać na dojazdy i bilety wstępu. Albo słuchaj CISZY.

Odpowiedz

Marcin

Wtorek, 4 sierpnia 2015, 13:01

Niestety to oferuje DAB to SYF Sa dwa problemy : 1. Zasięg i możliwości odbioru... tutaj jest tragedia miało być dobrze a jest źle jeśli nie bardzo źle Odbiór poprawny tylko na zewnątrz budynków ale też z wielkim ale ! O ile posiadasz bardzo dobrą antenę i nie poruszasz się w gęsto zabudowanym terenie jest ok ale jeśli znajdziesz się w gęsto zabudowanym terenie budynku odbiór po prostu ZANIKA !!! Albo są wielkie problemy !!! Niestety moc emitowana jest niska pokrycie dookólne częstotliwość emitowanego sygnału wysoka w dodatku widmie rozproszonym to wszystko bardzo źle wpływa na propagacje sygnału. Dopóki moc emitowanego sygnału nie zostanie podniesiona plus systemy anten kierunkowych sensowny odbiór nie jest możliwy co już dyskwalifikuje odbiór (przy tym FM to rewelacja) A jestem osobą znająca tajniki radiotechniki czy radiodyfuzji ..... więc wiem co pisze .... Testowałem odbiór sygnału różnymi technikami i w różnych konfiguracjach i nawet w Krakowie (wysoko) poprawny odbiór jest możliwy z Dobrą anteną zewnętrzna .... A co mają powiedzieć osoby zmotoryzowane, poruszające się pieszo czy innymi metodami ... NIE ma sygnału lub notorycznie rwie ... (słaby sygnał plus zjawiska odbicowe i interferencje...) 2. Jakość sygnału to drugi mityczny temat ... jakość taka sama lub gorsza niż na FM ...

Odpowiedz

DABman :)

Piątek, 8 maja 2015, 12:32

Fachowe porady na temat odbioru radia DAB+ http://radiodab.com.pl/

Odpowiedz

Sobota, 21 marca 2015, 17:44

@Jagoda

Póki co płyty winylowe mają się bardzo dobrze, gramofony też.

Odpowiedz

Fizio

Sobota, 21 marca 2015, 17:43

@marek

Tym badziewiem będą się chwalić na różnych wyborach - to jest cel.

Odpowiedz

Fizio

Sobota, 21 marca 2015, 17:40

@Z,T

Główną zaletą jest możliwość uniemożliwienia nagrywania oraz nabicie kasy producentom i handlarzom

Odpowiedz

Fizio

Sobota, 21 marca 2015, 17:36

Wszystko po to, aby uniemożliwić nagrywanie oraz napędzić kasę producentom i handarzom. Kto, ile i od kogo (Sony?) dostał w prezencie?

Odpowiedz

Mario

Piątek, 6 marca 2015, 10:16

Świetne radio do odbioru DAB+ :) http://www.amejzon.pl/pl/p/DigitRadio-450-DAB-kolor-bialy-lub-drewno/89

Odpowiedz

Greg S

Wtorek, 3 marca 2015, 09:22

Kompresja 192kbps powinna być normą minimum. A radio OFF ? Jaka muzyka taka jakość. Może specjaliści podpowiedzą mi ja mam słuchać DAB+ w moim samochodzie Laguna z oryginalnym wbudowanym radioodbiornikiem w wszystkimi funkcjami jak RDS, EON, NEWS itp. ? Zresztą funkcja NEWS przełączająca muzykę z CD na odbiór wiadomości w większości nadajników krakowskich NIE DZIAŁA !!! Dlaczego ?

Odpowiedz

pdg52

Poniedziałek, 2 marca 2015, 00:24

Mam kilka pytań : Dlaczego tak uboga jest oferta odbiorników DAB+ w średniej klasie cenowej , Dlaczego nie mam możliwości odbioru radia cyfrowego za pomocą odbiornika telewizyjnego ( antena zbiorcza AZART) - Stacje są ale zakodowane ! Dlaczego Radio Kraków ma tak słaby sygnał w Skawinie, że człowiek przemieszczający się obok odbiornika jest w stanie sobą odbiór zakłócić ( inne stacje wychodzą obronna ręką - przy tej samej prymitywnej antenie - łącznie z Radiem Maryja). Nie czekam na odpowiedź, bo ją znam - nie od razu kraków..., początki są trudne....,dołożymy wszelkich starań ( słuchałem Wolnej Europy) bla bla bla ...

Odpowiedz

Michał

Niedziela, 22 lutego 2015, 11:15

@Mateusz

Widzisz, niby się chwalą, że cyfrowe lepsze, że jakość, że obrazki, a koniec końców, nic z tego nie będzie, upchają więcej kanałów jak w DVB-T, a co nam z cyfrowej TV? na palcach jednej ręki policzyć która stacja wykorzystuje te "dodatki" -jedna nadaje napisy, tylko po co, skoro oryginalnej ścieżki dźwiękowej nie ma? DAB niby lepsza od "FM", że jeszcze więcej danych niż w RDS, a która stacja wykorzystuje w pełni funkcje RDS? RMF FM nadaje "NEWS", a PR1 nadaje "TA", na tym się kończy wykorzystanie RDS, już o EON nie wspominając, no ale przejdźmy na cyfrowe radio, toż to tyle możliwości(których i tak nie wykorzystamy)...

Odpowiedz

a

Poniedziałek, 16 lutego 2015, 08:05

Czy ktoś się może orientuje, czy Radio Kraków będzie w końcu nadawać z Kosztów ?

Odpowiedz

brummik

Niedziela, 15 lutego 2015, 00:32

@Tommy

Emmm.... a co to ma do rzeczy? Jeśli odbiornik nie jest jakimś chińskim dziwadłem, to chyba nie ma specjalnie znaczenia czy to ten czy ów. Natomiast - Technisat na bank też jest robiony w Chinach. Być może software robią gdzie indziej (Indie?), ale to też nie wiadomo. I to właśnie o SW chodzi - jeśli będzie taki sobie, to niektóre usługi będą działać "tak sobie". Nie ma natomiast gwarancji że Technisat robi jakiś prze-wybitny SW.

Odpowiedz

Tommy

Wtorek, 10 lutego 2015, 12:55

Jak radio DAB+ to tylko z niemieckiej mark i TechniSat oni od lat 90 maja u siebie DAB a od 2010 DAB+ może więc nie warto ponownie projektować koła skoro to od lat u nich działa!!! www.amejzon.pl/pl/c/Radia-cyfrowe-DAB-/26

Odpowiedz

Sobota, 7 lutego 2015, 16:45

@Marko

Kosztowy - dzielnica Mysłowic : )

Odpowiedz

Mateusz

Piątek, 6 lutego 2015, 12:15

Jakość dźwięku w transmisji DAB przy obecnym bitrate jest na razie tak fatalna, że muzyki z tej stacji da się słuchać wyłącznie przez Internet (tu kompresja wydaje się o cnm. kilkadziesiąt kilobitów lepsza)... Nadawanie (dobrej) muzyki z bitrate mniejszym niż 112kb moim zdaniem w ogóle mija się z celem. Zwiększcie wreszcie bitrate do takiego poziomu, przy którym dałoby się słuchać Waszej muzyki z przyjemnością. Podobny problem z DAB ma klasyczne "Radio Kraków" - o wiele lepiej brzmi na falach FM!! Reszta stacji DAB: Jedynka, Dwójka, Trójka itd. jakoś potrafiła o to zadbać żeby było w miarę przyzwoicie.

Odpowiedz