|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kompresja dźwięku i tajemnicze kodeki

Format DAB+ posługuje się m.in. kodekiem HE-AAC v2 (High Efficiency Advanced Audio Coding). Możemy też spotkać oznaczenia AAC+ albo aacPlus. Kompresja to nic innego jak upchnięcie, jak największej ilości danych w określonej jednostce czasu. Ten parametr oznaczamy bps albo b/s. Danych w jednostce czasu (najczęściej w sekundzie), ubija się coraz więcej. Spotykamy więc także zapis kb/s (kilobitów na sekundę) a w przypadku obrazu zobaczymy nawet i Mb/s (megabity na sekundę - nie mylić z MEGABAJTY). To tylko początek wiedzy tajemnej, którą trudno pojąć w pełni, by władać czasem i przestrzenią cyfrową.

W typowych warunkach uważa się jakość 128kb/s za wystarczającą, aby muzyka płynąca z radioodbiornika, satysfakcjonowała prawie wszystkich. Należy się jednak spodziewać, że będzie ona malała w przypadku innych przesyłanych treści. Słowo, potrzebuje mniej danych cyfrowych je opisujących, więc może się okazać, że takie dane będą do nas wysyłane z jakością o połowę niższą, czyli 64kb/s.

Miłośnicy plików mp3 zapewne znają te parametry z małego okienka popularnego Winampa. Ten format pod pewnymi względami przypomina format AAC+. W każdym z przypadków mówimy o kompresji stratnej. Twórcy takich formatów, doszli do wniosku, że pewnych częstotliwości przeważnie i tak nie słyszymy, dlatego dane je opisująca są nam zbędne. W pewnym sensie jesteśmy więc okradani z jakości muzyki, która do nas dociera. Najbardziej cierpią w takim przypadku instrumenty takie jak perkusja i skrzypce. To one grają w najszerszym zakresie częstotliwości, które przypomnę, są częściowo usuwane. Muzyka klasyczna, jazz, źle zniosą silną kompresję stratną. W ten sposób jest jednak łatwiej przesłać dane, których jest mniej, zachowując pozory pełnego przekazu. Oszustwo jest jednak całkiem udane!. Po pierwsze, w dzisiejszych czasach ze świeczkąszukać rozgłośni grającej muzykę z płyt kompaktowych. Oznacza to, że już na wejściu dostajemy skompresowany plik mp3. Doszukiwanie się więc częstotliwości w pasmach analogowych lub cyfrowych, których NIE MA, jest błędem.

Po drugie, radio stało się towarzyszem podczas codziennych obowiązków. Słuchamy go w samochodzie, pracy. Zwykle jest to środowisko nieprzyjazne akustycznie w którym nie zastanawiamy się czego brak piosence, słuchanej od 5 lub 15 lat. Jeśli chcemy jednak usłyszeć różnice, to posłuchajmy piosenki w radiu a potem z płyty CD w domowym zaciszu wpatrzeni w kolumny głośnikowe. Jak często słuchamy tak radia?

Po trzecie, w DAB+ odpada szum, zanikający sygnał podczas jazdy, dochodzą dodatkowe treści oraz „ekologiczność” tego rozwiązania ze względu na niższe koszty nadawania i tańsze pokrycie takiego samego lub większego obszaru. Sąsiednie stacje przestają się zakłócać. No i w końcu, wzrasta element konkurencyjności na rynku nadawców. Słuchacz stanie się „cenniejszy” i będzie trzeba walczyć o niego jeszcze bardziej. Wierzę, że damy radę ;-)


Paweł Sołtysik - Radio Kraków

81%
19%