|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ważą się losy ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci pod Tarnowem

"Nie wyobrażamy sobie, żeby nasze dzieci znalazły inne miejsce. Nigdzie indziej nie ma takich warunków" - alarmują rodzice niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych ośrodka w podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze. Dzieciaki, które uczą się w szkole, mają darmowe zajęcia m.in. z hipoterapii i dogoterapii, ważne dla ich rozwoju. Nie wiadomo jednak, co będzie dalej, bo - jak już mówiliśmy w Radiu Kraków - park i dworek, w którym mieści się szkoła, wróciły do spadkobierców dawnych właścicieli.

Posłuchaj Michała Stacha

Fot. P. Topolski

Tarnowskie starostwo przekonuje, że urzędu nie stać na odkupienie nieruchomości w Zbylitowskiej Górze na warunkach zaproponowanych przez właścicieli. Urzędnicy podkreślają, że problemem nie jest sama kwota za wykup w wysokości 3 milionów 300 tysięcy złotych. Chodzi o dodatkowe 2 miliony 700 tysięcy złotych za bezumowne użytkowanie nieruchomości przez ostatnie 12 lat.

Takim żądaniem zaskoczony jest także dyrektor ośrodka w Zbylitowskiej Górze Michał Stach, który przypomina, że  w 2013 roku spadkobiercy właścicieli deklarowali, że „chcą, żeby dzieci zostały w tym ośrodku”. Tyle, że zdaniem wicestarosty Zbigniew Karciński przy tej „propozycji” tak się nie stanie, bo kwota za bezumowne użytkowanie nieruchomości jest dla powiatu tarnowskiego nie do przyjęcia.

Starosta przedstawił swoją propozycję adwokatowi właścicieli dworu w Zbylitowskiej Górze. Jednocześnie awaryjnie szuka też nowego miejsca dla placówki, gdyby nie doszło do porozumienia.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze podkreśla jednak, że nie wyobraża sobie przeprowadzki w inne miejsce. Zdaniem Michała Stacha nie ma lepszego niż park i stary dworek w Zbylitowskiej Górze. Jego zdaniem upośledzone umysłowo dzieci mają tam wręcz idealne warunki do terapii.

Obok dworu wybudowano ujeżdżalnię dla koni za półtora miliona złotych, której nie da się nigdzie przenieść. A to właśnie z hipoterapii słynie ośrodek w Zbylitowskiej Górze.

Do tamtejszej szkoły chodzi 12-letnia Magda z zespołem Downa. Pani Beata przyznaje, że jej córka „przyszła do szkoły bardzo zalękniona, miała częste ataki padaczki, bardzo słabo mówiła. Teraz ten zasób słów jest dużo większy, a przy koniach robi się łagodniejsza i wyciszona. Wiem, że akurat hipoterapia w tym ośrodku jest czymś naprawdę zbawiennym i nie wyobrażamy sobie, żeby dzieci chodziły gdzie indziej” - podkreśla pani Beata.

Oprócz hipoterapii Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze prowadzi też m.in. zajęcia z dogoterapii, logopedii, muzykoterapii czy też arteterapii. Aktualnie ośrodek ma 72 wychowanków z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego czy dębickiego. Dlatego prowadzi też internat na 40 miejsc.

Próbowaliśmy się skontaktować z adwokatem reprezentującym spadkobierców pierwotnych właścicieli tego terenu, mecenas jednak nie odpowiedział.

 

 

Bartek Maziarz

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

ostry

Czwartek, 21 maja 2015, 09:37

Starostwo chce teraz dać właścicielowi 500 tyś zł, a za dwa lata starosta zlikwieduje ośrodek bo jest za dużym obciązeniem i sprzeda posiadłość kuzynowi za 515 tyś zł.

Odpowiedz

woju

Czwartek, 21 maja 2015, 08:50

Ja też uważam, że ośrodek powinien zostać ma swoim miejscu, ale łatwo być wrażliwym nie swoim kosztem. Wrażliwy Starosta wyciąga przynajmniej 150 000zł rocznie, na życie jak więszkości wystarczy mu 30 000zł czyli napewno chętnie odda 120 000zł na wykup, oczywiście pozostali też mogą ofiarować co im zbywa.

Odpowiedz

Środa, 20 maja 2015, 22:24

@tarnowianin

Ja również popieram. I oby jak najwięcej się o tym mówiło bo niedługo ani jeden obiekt użyteczności publicznej nie zostanie w mieście i okolicach. Tylko styl tego artykułu i błędy mnie denerwują. Uważam, że o tak ważnych rzeczach nie można pisać z taką niedbałą ignorancją. Natomiast sam temat jest jak najbardziej godny nagłośnienia, bo cierpią dzieci po to by hrabianki mogły na nich zarobić.

Odpowiedz

tarnowianin

Niedziela, 17 maja 2015, 14:20

@Weronika

w pełni popieram ten wpis, dobrze , że Radio Kraków zajęło się tym

Odpowiedz

Niedziela, 17 maja 2015, 09:12

W tarnowie to tylko dobrze ma sie kuria. Kosciolow wiecej jak zakladow pracy

Odpowiedz

krakus

Niedziela, 17 maja 2015, 08:41

Taa i znowu jakieś dziady zrujnują dworek jak ten na szlaku po radiu Kraków, przed oddaniem dworku ci nowi właściciele powinni zapłacić za jego utrzymanie i remonty przez 70 lat , a potem mogą go dostać.

Odpowiedz

m.

Sobota, 16 maja 2015, 19:23

Informacje o sytuacji ośrodka na fb: https://www.facebook.com/pages/Zostawmy-SOSW-w-Zbylitowskiej-G%C3%B3rze-dzieciom/840013226082964

Odpowiedz

Weronika

Piątek, 15 maja 2015, 22:20

Czytam ten tekst i krew się we mnie burzy z dwóch powodów. Po pierwsze zastanawiam się jak może nasze Państwo zostawiać te sprawy spadkobiercze samorządom. Przecież wiadomo, że bez pomocy Skarbu Państwa nie są w stanie wykupić wszystkich zagrożonych obiektów. I dlaczego na tym mają ucierpieć ci najbardziej niewinni -chore dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne. W większości przypadków w starych majątkach w powiecie są dps-y, domy dziecka czy właśnie ośrodki dla dzieci upośledzonych. Dla nich przenosiny to katastrofa burząca ich poukładany świat. A druga sprawa. Na litość Boską czy naprawdę przed publikacją tekstu tak trudno zadbać o poprawność stylistyczną i merytoryczną tekstu? Po pierwsze domyślam się, że dzieci z Ośrodka mają darmowe zajęcia z muzykoterapii a nie MUZYKI. To są dwie różne rzeczy. A stylistyka jest tak fatalna, że wybranie jednego przykładu jest dla mnie za trudne.

Odpowiedz

Olo

Piątek, 15 maja 2015, 12:59

Większa połowa...

Odpowiedz