|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Senacka komisja kultury za siedzibą "instytutu węgierskiego" w Tarnowie

Rząd i posłowie chcą żeby Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej miał swoją siedzibę w Warszawie. Bliźniacza instytucja jest właśnie tworzona w Budapeszcie. Innego zdania są senatorowie z Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu, przychylili się do prośby władz Tarnowa i zagłosowali, żeby to tam Instytut znalazł swoje miejsce.

fot: Paweł Topolski

Obecny na posiedzeniu senackiej komisji prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przekonywał, że "Tarnów jest miastem, które w stosunkach i relacjach polsko - węgierskich może być porównywany do Wyszehradu dla Europy Środkowej czy Weimaru dla stosunków francusko-niemiecko-polskich. Nie wszystko musi być w stolicach. Nie wszystkie siedziby ważnych instytucji muszą być w metropoliach, będzie to też podkreślenie przez państwo roli  średnich miast jak Tarnów". Roman Ciepiela zadeklarował, że miasto jest gotowe przekazać dla siedziby Instytutu Współpracy Polsko Węgierskiej Pałac Ślubów.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że docenia i szanuje zasługi Tarnowa dla współpracy polsko - węgierskiej, ale z praktycznych względów /ambasada Węgier jest w Warszawie/, siedziba instytutu powinna być właśnie w tym mieście. Minister podkreślał, że Tarnów może się stać oddziałem instytutu. Zwracał też na to uwagę senator Jan Maria Jackowski .

Senator Czesław Ryszka stwierdził, że argumenty rządu go nie przekonały i zgłosił poprawkę żeby siedzibą instytutu był  jednak Tarnów. Zagłosowało za tym 8 senatorów, 3 było przeciwko, 1 wstrzymał się od głosu. Poprawka trafi teraz pod głosowanie Senatu. Sprawozdawcą będzie senator Jerzy Fedorowicz, który zaprosił prezydenta Tarnowa na posiedzenie Komisji Kultury i Środków Społecznego Przekazu, której przewodniczy.

Do sprawy pozytywnie odnosił się także senator i przewodnik beskidzki Ryszard Bronisławski, który przypomniał, że kiedyś dążyło się do decentralizacji. "Uważam, że dobrze by się stało żeby to właśnie, jak się mówi w Warszawie, "na prowincji" takie centrum zostało założone. W Warszawie zniknie wśród wielu innych instytucji, natomiast w Tarnowie zostanie wyróżnione".

 

Pospolite ruszenie w Tarnowie w sprawie siedziby Instytutu Współpracy Polsko - Węgierskiej

 

Bartek Maziarz/bp

57%
43%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 33

Czwartek, 15 lutego 2018, 23:46

@6874

A tymczasem dziś podano że Centrum Zdrowia Dziecka ma 300 milionów długu... przykre to

Odpowiedz

Wesoły Romek

Czwartek, 15 lutego 2018, 19:49

No i zgodnie z przewidywaniami projekt uwalony. Siła argumentów Romana, przekonała nie tylko robotników z PKP, ale i senatorów.

Odpowiedz

woj

Czwartek, 15 lutego 2018, 18:50

Masz racje Tryton, ale nie przejmuj się , czytałem własnie że z Tworek uciekł pacjent i oto proszę pojawia się co jakis czas na forum i pisze, pisze głupoty przez cały czas. A wiesz kto to jest? Oczywiście "Wesoły Romek" Typowy pisowczyk , który wie wszystko . wie o wszystkich czyli wie wielkie "G"

Odpowiedz

Jan

Środa, 14 lutego 2018, 18:04

Niestety za kilka miesięcy okaże się, że mimo usilnych starań prezydenta Instytut będzie miał siedzibę w Warszawie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wesoły Romek

Środa, 14 lutego 2018, 17:57

@6874

Nic takiego nie pisałem. Rząd PiS nie przesadza z nagrodami, tylko dopasowuje się w marnowaniu pieniędzy do wszystkich poprzednich rządów. Ja natomiast pisałem o innym rodzaju nagród. Oto Ciepiela został ostatnio zgłoszony przez Leszka N. z PO do nagrody i nagrodzony przez Stanisława S. z PSL, za wybitne osiągnięcia w tworzeniu miejsc pracy. Obiło mi się o uszy, że wszyscy mieszkańcy Tarnowa z uznaniem przytakują akuratności wyboru takowego laureata.

Odpowiedz

6874

Środa, 14 lutego 2018, 17:36

@Wesoły Romek

Rząd lekką ręką wydał ponad 200 mln zł na premie w resortach. Tylko w podlegającym Mateuszowi Morawieckiemu Ministerstwie Finansów na nagrody wydano 71 mln zł. Podsumowanie finansowe rządów Beaty Szydło pokazało, jak wielkie pieniądze poszły na gratyfikację dla pracowników resortowych PiS. "Super Ekspress" sprawdził, który z ministrów miał najlżejszą rękę. W sumie na nagrody rząd wydał 200 mln zł. Z tego znaczna część to nagrody dla Ministerstwa Finansów. Mateusz Morawiecki do najoszczędniejszych nie należał i na premie wydał 71 mln zł. Tak, masz rację, to pisowskie tałatajstwo przesadza z nagrodami.

Odpowiedz

Środa, 14 lutego 2018, 16:17

@Tryton

Czyżbyś właśnie narzekał i marudził? Jak chcesz samych dobrych nowin to strona tarnow.pl zapewni ci mnóstwo informacji o niezmierzonych sukcesach PO w Tarnowie.

Odpowiedz

Tryton

Środa, 14 lutego 2018, 15:24

Zawsze jak się coś w Tarnowie udaje to się pojawia jakiś Wesoły Romek, bądz inny narzekacz i marudzi, narzeka, kontestuje. Moim zdaniem główny problem tego miasta jest taki, że nie potrafimy nic mądrego zrobić wspólnie z czystego entuzjazmu i miłości do miasta, Wkurza mnie to !

Odpowiedz

franko

Środa, 14 lutego 2018, 15:18

Normalnie napisałbym Ci zmień rodzinę :) no ale to zdaje się dosyć trudne jest :) Cóż musisz z tym jakoś żyć :)

Odpowiedz

pitek

Środa, 14 lutego 2018, 13:07

Niech zapyta Wójta Drąga jak się załatwia takie sprawy. Przecież miał Rajskiego a teraz Drąg jest na każdej imprezie Synonima. On taki elokwentny......................

Odpowiedz

Wesoły Romek

Środa, 14 lutego 2018, 11:12

@maja

Rok wyborczy to gazetka propagandowa w której Ciepiela chwali się swoimi sukcesami i tym co chciałby zrobić, ale nie zrobił. Rok wyborczy to informacja, że jest otwarty na dyskusję, z jednoczesnym zlikwidowaniem zakładki czat na stronie. rok wyborczy w końcu, to prestiżowa dla Tarnowa sprawa instytutu, o której Ciepiela nie wiedział. Szkoda że efektów tej "ciężkiej" pracy nie odczuwają tarnowianie. Musi być potwierdzona nagrodami, które otrzymuje od partyjnych kolegów.

Odpowiedz

Sandal

Środa, 14 lutego 2018, 11:11

@maja

Tych chyba nie mieszkasz w Tarnowie ? Spójrz na ostatnie lata aktywności Romka potańcówki i kiełbaski z grilla . A jak wybory tuż tuż Romek szaleje !

Odpowiedz

maja

Środa, 14 lutego 2018, 10:57

@Wesoły Romek

przestań 'Wesoły Romek " pisac takie bzdety i powoływac sie cały czas na rok wyborczy . To tylko Ciepiela o tym wie? Cały czas cięzko pracuje przeciwko opozycji w Radzie co nie jest takie proste , gdy ma się do czynienia z klanem Gancarzy , koprowskich i reszcie , a Ty w kółko rok wyborczy , rok wyborczy

Odpowiedz

Wesoły Romek

Środa, 14 lutego 2018, 10:25

Pełna zgoda. Sytuacja pokazała rzeczywiste intencje rządzących na każdym szczeblu.

Odpowiedz

Środa, 14 lutego 2018, 10:12

Moja rodzina głosuje na logo/znaczek PiS. Rozmawiamy o wyborach. W tym roku poprosze ich żeby wybrali inne nazwisko niż Czech.

Odpowiedz

tarnowianin

Środa, 14 lutego 2018, 09:55

Że Synonim zachował się jak należy? Gdyby nie śmieszny wniosek kolegi z byłej partii, to nikt w Tarnowie nie wiedziałby w ogóle, że taka sprawa jest procedowana. Owszem posłowie PIS z naszego regionu głosujący przeciw się osmieszyli, ale cała reszta to czysty polityczny pijar. Pan Sowa wcześniej był przeciwko powołaniu instytutu, a potem nagle wymyśla poprawkę. Pani poseł Augustyn notabene też była przeciw powoływaniu instytutu, o czym w ogóle się nie mówi. Teraz nagle wszyscy za. A Synonim zrobił objazd kolegów z opozycji i oznajmił, że załatwił głosy i zrobił co mógł. Ciekawe, że nie przejechał się do senatorów z partii rządzącej żeby ich przekonywał, tylko w blasku reflektorów walczył o głosy tych, którzy i tak było wiadomo, że zagłosują za. Poprawka przepadnie w głosowaniu w Senacie, bo Romek poza robieniem pijaru nic więcej nie może. Jedyny pozytywny skutek jest taki, że może dostaniemy oddział. I że te sprawa pokazała, jak nieudolni są nasi włodarze i parlamentarzyści - z wszystkich opcji politycznych. Może to da niektórym do myślenia i w końcu zagłosujecie w najbliższych wyborach na ludzi nowych i chcących coś zrobić, a nie jedynie na partyjniaków albo emerytów dobrze żyjących z naszych pieniędzy.

Odpowiedz

Środa, 14 lutego 2018, 09:38

@Wesoły Romek

Pisałem o tym w innym miejscu. Tarnowian nie obchodzą zagrywki polityczne tego czy tego, a sprawy miasta (sprawa Instytutu). Nie jest istotne czy to była pułapka polityczna czy coś innego. Istotna jest przyszłość miasta i zachowanie kardy zarządzającej miastem (od posłów, radnych po prezydenta). Tak trzeba oceniać tę sytuacje. Wychodzo na to, że mieszkańcy dbają lepiej o miasto niż kadra zarządzająca. Rażącym przykłem jest pani posełm, prawię płącząca i obrażona, Ania Czech, której nikt nic nie powiedział. Romek złapał wiatr to ciśnie, normalne.

Odpowiedz

wyborca tarnow

Środa, 14 lutego 2018, 08:54

Brawo Prezydencie Ciepiela

Odpowiedz

Wesoły Romek

Środa, 14 lutego 2018, 08:41

@Tarnowianin

Nie do końca się zgodzę z tym Ciepielą. Po pierwsze na stronie miasta po fakcie ogłasza, że zajmował się sprawą wcześniej, a to nieprawda. Co więcej - jeśli byłaby to prawda, oznaczało by to, że świadomie zignorował sprawę i zareagował pod wpływem oburzenia mieszkańców. Tym samym zachowałby się dokładnie tak samo jak Czechowa, która nie reagowała, bo nikt jej nie prosił. Po drugie to wszystko tak na prawdę jest zwykłą grą polityczną. Poseł Sowa, kolega Ciepieli, cały czas konsekwentnie głosował przeciw powstaniu instytutu, a nagle wnosi żeby on powstał w Tarnowie. Wiadomo było, że taka wrzutka miała jeden cel. Albo posłowie potraktują ją poważnie i zagłosują za Tarnowem, a Sowa będzie miał pierwszy sukces, albo co bardziej prawdopodobnie, zignorują zagrywkę, bo jest warta tyle samo co Sowa i jego partia i zagłosują przeciwko, przez co będzie można uderzyć w posłów PiS, którzy głosowali przeciwko własnemu okręgowi wyborczemu. Niestety 4 posłów dało się złapać w zasadzkę. To co obecnie robi Ciepiela, to rzeczywiście jest robienie tego co powinien, tyle że jeśli spojrzymy na okoliczności, spóźnioną reakcję i to, że mamy rok wyborczy, przedstawia obraz niesmaczny.

Odpowiedz

Ja

Środa, 14 lutego 2018, 07:44

Wybór tuż tuz

Odpowiedz