|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pospolite ruszenie w Tarnowie w sprawie siedziby Instytutu Współpracy Polsko - Węgierskiej

Prezydent Roman Ciepiela chce przekonać senatorów, żeby Tarnów stał się siedzibą Instytutu Współpracy Polsko - Węgierskiej. Nie będzie to jednak łatwe - wcześniej posłowie PiSu głosowali za Warszawą. Część mieszkańców z oburzeniem i żalem przyjęła to, że stolicę wybrali także posłowie PiSu z regionu tarnowskiego. Ci przekonują, że cała sprawa to cyniczna zagrywka opozycji.

Posłuchaj rozmowy z Włodzimierzem Bernackim w tarnowskim studiu Radia Kraków

fot: Paweł Topolski

Przeciwko poprawce, zgłoszonej przez sejmową mniejszość, aby siedzibą instytutu był Tarnów, zagłosowali: Anna Czech, Urszula Rusecka, Józefa Szczurek - Żelazko oraz Włodzimierz Bernacki. Szef okręgowych struktur PiS-u w Radiu Kraków przekonywał, że premierzy Polski i Węgier jeszcze w tamtym roku zdecydowali o powołaniu dwóch bliźniaczych instytutów, właśnie w Warszawie oraz Budapeszcie. "Dla mnie takie rozstrzygnięcia są decydujące" - podkreślał Bernacki.

Przypomina także, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna były przeciwko utworzeniu takiego instytutu  - dlatego poprawkę w sprawie ulokowania go w Tarnowie traktuje jako "cyniczną wrzutkę". Szef okręgowych struktur PiS dodaje jednak, że Tarnów mógłby stać się oddziałem instytutu, który - jego zdaniem - mógłby się zajmować "przede wszystkim tym, co związane jest z  wielką tradycją współpracy pomiędzy oboma narodami. Nie widzę tutaj jakiekolwiek kolizji interesu. Widziałem możliwość funkcjonowania Tarnowa na mapie współpracy Polsko Węgierskiej, dla mnie to najważniejsze". - przekonywał w rozmowie z Radiem Kraków Poseł Włodzimierz Bernacki.

Posłuchaj rozmowy z prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą

Jednak to nie to samo co główna siedziba, dlatego prezydent Roman Ciepiela będzie we wtorek przekonywał senatorów z Komisji Kultury i Środków Przekazu do zmiany decyzji sejmu. "Nie ma lepszego miejsca na polskiej ziemi niż Tarnów do rozwoju współpracy polsko-węgierskiej. Jesteśmy dobrze skomunikowani zarówno z Krakowem jak i Warszawą. Lotnisko jest blisko. Tarnów jest ważny dla Węgrów jak chyba żadne inne miasto w Polsce".

Prezydent Tarnowa dodaje, że na siedzibę instytutu można przeznaczyć Pałacyk Ślubów przy ulicy Gumniskiej. Odnosząc się do możliwości utworzenia w Tarnowie oddziału instytutu, Roman Ciepiela podkreśla, że w tej chwili woli mówić o siedzibie instytutu niż jego oddziale. "Zachęcam pana posła Bernackiego do większej odwagi do popierania Tarnowa".

Co ciekawe -  o utworzenie w Tarnowe siedziby instytutu chce się także starać poseł Michał Wojtkiewicz, który wspólnie z posłem Wiesławem Krajewskim zagłosowali za poprawką opozycji. "Jestem z tego regionu, premierzy się umówili, ale ze mną cała sprawa nie była konsultowana. Będę zabiegał o to, żeby siedziba była w Tarnowie. Wiem, że to będzie trudne bo to umowa obustronna z Węgrami, ale będę próbował". - przekonuje Wojtkiewicz.

Natomiast poseł Krajewski tłumaczy, że zagłosował w ten sposób pod wpływem politycznej prowokacji posła Marka Sowy oraz przedstawicieli totalnej opozycji. Podkreśla, że region tarnowski jest mu bliski, ale przypomina, że sprawa został ustalona na szczeblu premierów obu państw. "Będziemy robić wszystko żeby Tarnów wpisał się w ten instytut".

 

Bartek Maziarz/bp

37%
63%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 21

bs

Wtorek, 13 lutego 2018, 18:23

Teraz jest już jasne, dlaczego Tarnów upada. Na takich polityków nasuwają mi się różne słowa, których tutaj nie przytoczę, gdyż cenzura tego nie przepuści. Ale nic straconego, sami możecie sobie je dopowiedzieć.

Odpowiedz

real poolitik

Wtorek, 13 lutego 2018, 17:01

@Wesoły Romek

w miejsce mrzonek o jakimś mglistym instytucie lepiej walczyć o nowe technologie w produkcji: Azoty, ZMT - korzyści będą tysiąckrotnie większe niż 150 metrów kwadratowych z przeznaczeniem na wykoncypowane spotkania dyplomatyczne

Odpowiedz

Wesoły Romek

Wtorek, 13 lutego 2018, 15:34

Żenująca próba tłumaczenia w radiu rdn w wydaniu posłanki Anny Czech: jestem za Tarnowem dlatego głosowałam na nie, jestem za Tarnowem ale tak naprawdę przeciw. Jeśli chodzi o Instytut w Tarnowie - mówi dalej Pani poseł - ktoś wyskoczył a dla mnie nie było tematu, kompletnie. Wyskoczyła ale z Pani kompletna manipulatorka opinią publiczną. Ale tym razem się nie udało umyć rączek i zwalić na innych

Odpowiedz

Wesoły Romek

Wtorek, 13 lutego 2018, 14:35

Niejaka Anna Czech nie miała wiedzy ze głosuje przeciwko swojemu Ukochanemu Miastu w którym jak rzekła rano "tu chcę umrzeć". I chyba właśnie politycznie sobie wykrakała...

Odpowiedz

woj

Wtorek, 13 lutego 2018, 14:09

@"jestem za a nawet przeciw"

Anna Czech i reszta to banda niedouczonych posłów . Ta bidula Czechowa tłumaczyła się ze nikt jej nic nie mówili wcześniej i ona nawet nie wiedziała za czym głosuje . A jak nie wie to wali w przycisk przeciwko opozycji bo tak należy. Nie zrozumiała tylko że głosuje przeciwko swojemu jak to mówi 'Ukochanemu miastu". Żałosna baba ,żałosne tłumaczenie

Odpowiedz

Zdrowie

Wtorek, 13 lutego 2018, 09:55

Wesoły Romek obudził się po fakcie. Ten projekt instytutu, był i jest przygotowywany na szczeblu centralnym. Romeczku nie przypinaj sobie zasług przeciwników, tylko zacznij pracować dla Tarnowa. Nierobie. Twoje uśmiechy nic ci nie dadzą, mieszkańcu już na tobie się poznali.

Odpowiedz

Wtorek, 13 lutego 2018, 08:37

@@"jestem za a nawet przeciw"

Też się wprowadziłem w błąd pokrętnym tłumaczeniem pana posła Krajewskiego.

Odpowiedz

Wesoły Romek

Wtorek, 13 lutego 2018, 08:26

@Dawid

"Przed głosowaniem głos zabrała posła Joanna Scheuring-Wielgus z Torunia (Nowoczesna), która zamiast instytutu polsko-węgierskiego chciała powołania instytutu polsko-ukraińskiego. W opinii posłanki utworzenie rządowego instytutu polsko-węgierskiego będzie miało na celu stworzenie etatów dla działaczy PiS-u. Parlamentarzystka przekonała jednak wielu posłów, za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu zagłosowało 161 posłów – całe kluby PO i Nowoczesna". Proszę bardzo, żeby opinia publiczna znała fakty. Dodać wyniki głosowania?

Odpowiedz

"jestem za a nawet przeciw"

Wtorek, 13 lutego 2018, 01:01

Anna Czech, Józefa Szczurek - Żelazko oraz Włodzimierz Bernacki czyli reprezentanci z naszego regionu głosowali przeciwko powstaniu tej instytucji w Tarnowie. Jedynie Michał Wojtkiewicz z Wiesławem Krajewskim byli ZA. Niezależnie jakie były nawet iluzoryczne szanse na zrealizowanie tego instytutu w Tarnowie to wyborcom z regionu tarnowskiego powinno to wystarczyć do oceny!!!!!

Odpowiedz

@"jestem za a nawet przeciw"

Wtorek, 13 lutego 2018, 00:32

sorry faktycznie poseł Krajewski głosował za , niepotrzebnie się tylko tłumaczy jakąś "prowokacją" posła Sowy. Zagłosował za Tarnowem i tyle . Generalnie ta ocena naegatywna dotyczyła posła Bernackiego i posłanek Czech i Żelazko czyli posłów wpisujących się w nasze miasto i region a głosującyh przeciwko. Im już możemy podziękować.

Odpowiedz

Wtorek, 13 lutego 2018, 00:15

Pan Nowicki zgłosił Pana Prezydenta na Człowieka roku w plebiscycie. Panie Nowicki co z Pana kandydowaniem. Nie bój się Pan

Odpowiedz

Dawid

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 23:57

@Wesoły Romek - Poseł .N Marek Sowa jak i cała Nowoczesna była przeciw m.in. dlatego, że siedzibą Instytutu ma być Warszawa a nie Tarnów. Jak nie znasz faktów to nie wprowadzaj opinii publicznej w błąd!

Odpowiedz

mieszkaniec

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 23:26

Frazesow to pelne geby, ale dla miasta, regionu tarnowskiego cos zrobic to ich nie ma. Hipokryzja

Odpowiedz

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 22:49

@"jestem za a nawet przeciw"

Skąd masz informację, ze Krajewski głosował przeciw, skoro podają ci czarno na białym, że tylko on i Wojtkiewicz głosowali za? Przestań kłamać, bo to co robisz to zwykłe pomówienie.

Odpowiedz

"jestem za a nawet przeciw"

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 22:20

poseł Krajewski podkreśla że UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!"region tarnowski mu jest bliski" a głosuje przeciwko instytutowi właśnie w Tarnowie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czy to nie jest w prostym tłumaczeniu hipokryzja. temu Panu w Tarnowie już dziekujemy zresztą i jednej Pani z Tarnowa TEŻ.

Odpowiedz

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 22:08

Krajewski zagłosował za. Czytaj ze zrozumieniem.

Odpowiedz

umyslowe zadupie

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 19:24

takim z PISu podziekujemy !

Odpowiedz

Wesoły Romek

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 19:12

Odsłuchałem przed chwilą rozmowę Romka Ciepieli i odwołuję to co napisałem o 18.28. Walcz Romek, walcz

Odpowiedz

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 19:07

Poseł Krajewski (zapamiętać nazwisko w kontekście listy wyborczej): jestem sercem za Tarnowem ale zrobiłem na złość panu Sowie i głosowałem przeciw.

Odpowiedz

Zadupie a nie miasto

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 18:31

Tarnów to zadupie. Tu wszystko już miało być, ale nadal nie ma nic. Nic nie było, nic nie ma i nic nie będzie.

Odpowiedz