Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

3 maja w Tarnowie: święto podzieliło polityków. Tarnowianie spotkali się na pikniku

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2017.05.03 07:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
Fragmenty konstytucji sprzed 226 lat i tej dziś obowiązującej z 1997 roku - odczytano na tarnowskim Rynku. Oficjalnie uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia konstytucji z 1791 roku rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza i mszy świętej w intencji Ojczyzny w tarnowskiej katedrze.

fot: Bartek Maziarz

posłuchaj fragmentu wypowiedzi prezydenta Tarnowa oraz przewodniczącego rady miasta Kazimierza Koprowskigo
Tarnów - 3 maja 2017

Część delegacji - w tym prezydent  - złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza tuż przed mszą  w katedrze w intencji Ojczyzny. Inni - w tym tarnowscy radni Prawa i Sprawiedliwości -  zrobili to po wyjściu z kościoła, kiedy na Rynku trwała dalsza część uroczystości. Odczytano wtedy fragmenty konstytucji z 1791 roku oraz tej obowiązującej z 1997 roku, odśpiewano hymn państwowy, zagrała orkiestra dęta z Wojnicza. Przemawiał też prezydent. Radni PiS za całe zamieszanie winią właśnie Romana Ciepielę i oskarżają go o tworzenie podziałów.

Zaczęło się od oficjalnych zaproszeń na uroczystości 226 rocznicy uchwalenia konstytucji, których pierwszym punktem było "Uroczyste złożenie wieńca przez Prezydenta Tarnowa" przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Kwiaty miał składać jedynie pan prezydent,  wszyscy mieli stać i patrzyć co też pan prezydent robi. To jest niepoważne!". - przekonywał 3 maja w rozmowie z Radiem Kraków przewodniczący tarnowskiej Rady Miasta Kazimierz Koprowski.

Na tydzień przed uroczystościami o "zawłaszczaniu pięknego Święta przez jednego człowieka, prezydenta PO" napisał na portalu społecznościom Grzegorz Kądzielawski. Jeden z kandydatów na kandydata prawicy na prezydenta miasta. Po interwencji mediów, rzecznik prezydenta Daniela Motak podkreśliła w wypowiedzi dla Kuriera Tarnowskiego, że w zaproszenie "wkradła się pewna niezręczność" oraz, że przed godziną 12 odbędzie się wspólne składanie kwiatów.

Skończyło się tym, że ten gest oddania czci i honoru przed Mszą Świętą wykonał prezydent oraz spore grono przedstawiciele różnych organizacji, formacji czy stowarzyszeń. Pozostała część uczestników Mszy Świętej w tarnowskiej katedrze złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza po wyjściu z kościoła. Kiedy na Rynku trwały dalsze uroczystości.

Przewodniczący rady miasta wyjaśnia, że kiedy "prezydenta dociśnięto do muru" to "coś tam w zaproszeniu zostało zmienione", ale jego zdaniem "tak się nie robi. Czyni się tak aby wszyscy mieszkańcy i środowiska, wiedzieli kiedy jest organizowana uroczystość i kiedy te kwiaty są składane. Tak prezydent miasta nie postępuje. Nie dzieli się mieszkańców".

Zdaniem radnych PiS program uroczystości został też źle pomyślany bo na 15 minut przed mszą świętą i tak wszyscy chętni nie zdążyliby złożyć kwiatów. "Najpierw się idzie na mszę. Dziękuje się Panu Bogu za wolność, za niepodległość. Dopiero później idziemy w zwartym szeregu złożyć kwiaty, wspólnie. Tak nas wychowano i nauczono. Nie zmieniajmy tego, nie próbujmy zawracać historii". - przekonywał Kazimierz Koprowski.

W tym roku po raz pierwszy, po mszy  tarnowskie uroczystości przeniosły się na Rynek, gdzie odczytano fragmenty konstytucji zarówno z 1791 roku jak i 1997 roku, ale też zagrała Orkiestra Dęta z Wojnicza. Taki rodzaj świętowania przypadł do gustu mieszkańcom. "To jest dobre podejście, świętować radośnie". - mówił jeden z nich w rozmowie z Radiem Kraków.

Całe zamieszanie prezydent Roman Ciepiela komentuje krótko. "Większość tarnowian była pod Grobem Nieznanego Żołnierza przed mszą świętą. Każdy kto chciał zdążył złożyć kwiaty. Wiele osób przyszło też na Rynek. Każdy świętuje jak potrafi. Trochę przykro, że część osób odeszła od głównego rytu dzisiejszej uroczystości, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy znowu razem".

 

Po godz.15 tarnowianie spotkali się w Parku Strzeleckim na wspólnym pikniku.

Warsztaty koralowe, sztuka tworzenia kokardy narodowej czy koncerty - to tylko wybrane atrakcje rodzinnego pikniku "Majowa Jutrzenka" w Tarnowie.  Rodzinne spotkanie w parku zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przed Pałacykiem Strzeleckim o godz. 17:00. Dla chętnych przygotowano na tę okazję specjalne śpiewniki.

 

W podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej już po raz czwarty amatorzy jednośladów wzięli udział w patriotycznym rajdzie rowerowym Tour de Gmina Tarnów. Udekorowali rowery w biało-czerwone barwy. Do pokonania był dystans około 20 kilometrów. Dla wszystkich uczestników przygotowano dyplomy i medale oraz biało-czerwone gadżety.

 

 

Bartek Maziarz/bp

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię