|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Szykują się duże podwyżki w krakowskiej Strefie Płatnego Parkowania

W Krakowie szykują się zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Nowe, wyższe stawki i opłaty również w weekendy - to pomysł Zarządu Transportu Publicznego. Dodatkowo, strefa ma zostać poszerzona o dwa obszary: osiedle Podwawelskie i Zabłocie.

fot: RK

Zgodnie z nową propozycją, dotychczasowa strefa miałaby zostać podzielona na dwa obszary. Na terenie ścisłego centrum, Zwierzyńca i części Śródmieścia pierwsza godzina parkowania miałaby kosztować 8 złotych. Kolejna - już 9.60 zł. W strefie położonej dalej od Starego Miasta godzinny postój miałby kosztować 5 złotych. Później opłata rosłaby do 6 i 7,20 zł za kolejną godzinę.

"Mieszkam w centrum miasta. Mam nadzieję, że jako mieszkaniec będę miał ulgę. Podniesienie? To dobry pomysł. Niepotrzebnie ludzie przyjeżdżają tu spoza Krakowa" - twierdzi jeden z mieszkańców. "Powinni parkować na obrzeżach i jeździć komunikacją miejską. Jak dla mnie ceny będą troszkę za wysokie. Ja jestem spoza Krakowa. Dla mnie łatwiej jest przyjechać do centrum samochodem i potem zwiedzać Kraków, nie przesiadać się do komunikacji z dzieckiem" - mówiły osoby parkujące w centrum Krakowa reporterce Radia Kraków. 

Urzędnicy tłumaczą, że propozycja zmian w cenniku jest radykalna, bo opłaty nie zmieniano od 2001 roku. Chcą też, aby komunikacja miejska stała się konkurencyjna cenowo wobec parkowania w najbardziej zatłoczonych obszarach miasta. 

- To była wina ustawodawcy, który nie przewidział algorytmu dostosowującego cenę do inflacji i wzrostu zamożności Polaków. 3 złote w 2001 roku było warte mniej więcej tyle co 7,5 złotego dziś. Nie mówimy o radykalnej zmianie cen. Mówimy o przywróceniu realnej wartości miejsca postojowego. Jaka będzie ostateczna cena? Decydujący głos mają radni. Nasza propozycja startowa to 8-8,5 złotego  - mówi Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego. 

Zdaniem urzędników, po podniesieniu cen za parkowanie w rejonie centrum część kierowców przesiądzie się do komunikacji miejskiej. W Krakowie zaczną powstawać też komercyjne wielopoziomowe parkingi, których budowa do tej pory nie była opłacalna właśnie ze względu na niskie ceny za postój w strefie. 

Z taką propozycją nowych opłat w strefie nie zgadza się radny Michał Drewnicki z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi - blisko 30 złotych za 3 godziny parkowania w centrum to zdecydowanie za dużo. "Maksymalny wariant to podwyżka o 50%, 100%. Taka podwyżka to zbyt radykalne rozwiązanie. Zgadzamy się, że cen nie podnoszono od wielu lat. Niestety może to spowodować, że wielu mieszkańców będzie mieć utrudniony dojazd do centrum" - powiedział radny Drewnicki. 

Z kolei radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków  proponuje, aby w rejonie Rynku opłata była jeszcze wyższa niż ta zaproponowana przez ZTP. Dorzuca też jeszcze jedną propozycję opłat. "W rejonie pierwszej obwodnicy opłata powinna sięgać ponad 10 złotych za pierwszą godzinę. A mieszkańcy nie powinni płacić stałej opłaty 10 złotych miesięcznie, tylko 10 groszy za godzinę, nawet w nocy i w weekendy. Wtedy to mobilizowałoby do przeparkowania auta, gdy się z niego nie korzysta" - zauważa Łukasz Wantuch. 

Urzędnicy zaznaczają jednak, że to dopiero wstępna propozycja, bo 16 kwietnia ruszają trzytygodniowe konsultacje społeczne w tej sprawie. Swoje propozycje i uwagi można przesłać mailem lub przyjść na spotkanie 24 kwietnia do Centrum Dialogu na ul. Brackiej 10. Po dopracowaniu ostatecznej koncepcji - projektem zmian zajmą się radni. Urzędnicy chcieliby, aby nowe stawki za parkowanie zostały uchwalone jeszcze przed końcem maja.

źródło: Krakow.pl

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

21%
79%