|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Szykują się duże podwyżki w krakowskiej Strefie Płatnego Parkowania

W Krakowie szykują się zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Nowe, wyższe stawki i opłaty również w weekendy - to pomysł Zarządu Transportu Publicznego. Dodatkowo, strefa ma zostać poszerzona o dwa obszary: osiedle Podwawelskie i Zabłocie.

fot: RK

Zgodnie z nową propozycją, dotychczasowa strefa miałaby zostać podzielona na dwa obszary. Na terenie ścisłego centrum, Zwierzyńca i części Śródmieścia pierwsza godzina parkowania miałaby kosztować 8 złotych. Kolejna - już 9.60 zł. W strefie położonej dalej od Starego Miasta godzinny postój miałby kosztować 5 złotych. Później opłata rosłaby do 6 i 7,20 zł za kolejną godzinę.

"Mieszkam w centrum miasta. Mam nadzieję, że jako mieszkaniec będę miał ulgę. Podniesienie? To dobry pomysł. Niepotrzebnie ludzie przyjeżdżają tu spoza Krakowa" - twierdzi jeden z mieszkańców. "Powinni parkować na obrzeżach i jeździć komunikacją miejską. Jak dla mnie ceny będą troszkę za wysokie. Ja jestem spoza Krakowa. Dla mnie łatwiej jest przyjechać do centrum samochodem i potem zwiedzać Kraków, nie przesiadać się do komunikacji z dzieckiem" - mówiły osoby parkujące w centrum Krakowa reporterce Radia Kraków. 

Urzędnicy tłumaczą, że propozycja zmian w cenniku jest radykalna, bo opłaty nie zmieniano od 2001 roku. Chcą też, aby komunikacja miejska stała się konkurencyjna cenowo wobec parkowania w najbardziej zatłoczonych obszarach miasta. 

- To była wina ustawodawcy, który nie przewidział algorytmu dostosowującego cenę do inflacji i wzrostu zamożności Polaków. 3 złote w 2001 roku było warte mniej więcej tyle co 7,5 złotego dziś. Nie mówimy o radykalnej zmianie cen. Mówimy o przywróceniu realnej wartości miejsca postojowego. Jaka będzie ostateczna cena? Decydujący głos mają radni. Nasza propozycja startowa to 8-8,5 złotego  - mówi Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego. 

Zdaniem urzędników, po podniesieniu cen za parkowanie w rejonie centrum część kierowców przesiądzie się do komunikacji miejskiej. W Krakowie zaczną powstawać też komercyjne wielopoziomowe parkingi, których budowa do tej pory nie była opłacalna właśnie ze względu na niskie ceny za postój w strefie. 

Z taką propozycją nowych opłat w strefie nie zgadza się radny Michał Drewnicki z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi - blisko 30 złotych za 3 godziny parkowania w centrum to zdecydowanie za dużo. "Maksymalny wariant to podwyżka o 50%, 100%. Taka podwyżka to zbyt radykalne rozwiązanie. Zgadzamy się, że cen nie podnoszono od wielu lat. Niestety może to spowodować, że wielu mieszkańców będzie mieć utrudniony dojazd do centrum" - powiedział radny Drewnicki. 

Z kolei radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków  proponuje, aby w rejonie Rynku opłata była jeszcze wyższa niż ta zaproponowana przez ZTP. Dorzuca też jeszcze jedną propozycję opłat. "W rejonie pierwszej obwodnicy opłata powinna sięgać ponad 10 złotych za pierwszą godzinę. A mieszkańcy nie powinni płacić stałej opłaty 10 złotych miesięcznie, tylko 10 groszy za godzinę, nawet w nocy i w weekendy. Wtedy to mobilizowałoby do przeparkowania auta, gdy się z niego nie korzysta" - zauważa Łukasz Wantuch. 

Urzędnicy zaznaczają jednak, że to dopiero wstępna propozycja, bo 16 kwietnia ruszają trzytygodniowe konsultacje społeczne w tej sprawie. Swoje propozycje i uwagi można przesłać mailem lub przyjść na spotkanie 24 kwietnia do Centrum Dialogu na ul. Brackiej 10. Po dopracowaniu ostatecznej koncepcji - projektem zmian zajmą się radni. Urzędnicy chcieliby, aby nowe stawki za parkowanie zostały uchwalone jeszcze przed końcem maja.

źródło: Krakow.pl

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

23%
77%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 54

pieszy

Środa, 17 kwietnia 2019, 22:59

@Paulina

Oto właśnie chodzi, żeby wasze ukochane samochodziki nie robiły dziadostwa w centrum.

Odpowiedz

Paulina

Środa, 17 kwietnia 2019, 18:00

Parkuje codziennie w centrum na 4h I miasto zarabia 15 zl. Po podwyzce nie zarobi nic, bo bede wolec autobusem jezdzic niz dawac sie naciagac w ten sposob.

Odpowiedz

Admin123

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 11:52

to ja też mam propozycje. 20zł/h parkowania, w każdy dzień, każdy samochód i motocykl, ALE NIKT Z INNYCH DZIELNIC NIE DAJE Z PODATKÓW NA INFRASTRUKTURĘ CENTRUM. WG. mnie to wystarczy, wilk syty i owca cała. Chcecie się sami kisić w centrum? OK, nie ma problemu, tyko nie oczekujcie że reszta krakowian ma się na to dorzucać. Ja do centrum nie jeżdżę jeśli absolutnie nie muszę, szukam alternatyw na obrzeżach. Przez remonty jest beznadziejny dojazd MPK, P&R to kpina, a stan ścieżek rowerowych pozostawia wiele do życzenia (kontra pasy nie powinny istnieć!). GDZIE JEST METRO?! Oto powinni pytać wszyscy którzy chcą "żyć jak na zachodzie"

Odpowiedz

Terefere

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 10:07

@rust bucket

I to Cię czyni lepszą od innych, którzy mieszkają tu krócej, ale pracą i podatkami budują miasto wiążąc z Krakowem przyszłość? Zrejterowałaś przy pierwszej okazji, ale chcesz o wszystkim decydować? Wara Ci :) Musisz się dobrze Czuć w Austrii - kraju który swego czasu wydał na Świat jednego kurdupla, który też segregował ludzi ze względu na miejsce urodzenia.

Odpowiedz

m

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 09:45

Ciekawe, kiedy urzędnicy będą mieli odwagę zlikwidować abonamenty mieszkańca za 10 pln - na razie mieszkańcy są wygranymi, ich poziom agresji uaktywniający się przy każdej próbie podniesienia opłat, chroni ich przed realnym ponoszeniem kosztów mieszkania w centrum miasta. Koszty te rozkładają się na wszystkich Krakowian w postaci podatków na utrzymanie infrastruktury.

Odpowiedz

Otto

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 09:36

@Ehh4

To smutny wniosek, będący konsekwencją wieloletniej obserwacji.

Odpowiedz

Ehh4

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 09:21

@Otto von Habsburg

Nie wiem skąd ta asumpcja,być może pokłosie chowu wsobnego?

Odpowiedz

koczis

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 09:06

@Derdacki

No i jeszcze konieczność wpisywania numeru rejestracyjnego w parkomatach.

Odpowiedz

koczis

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 09:01

Opłata za parkowanie w weekendy to jeszcze wydaje mi się korzystne ale te nowe stawki, które mam nadzieję nie przejdą to już rozbój. Co z tego, że nie podnoszono stawek od 2001 roku. Jest wiele takich, których nie podnoszono i nikt się nie buntuje. A pomysł pana Wntucha o opłacie 10 gr dla mieszkańców to już przejaw paranoi. Ma niby zmobilizować mieszkańców do przeparkowania samochodu gdy się go nie używa, ale gdzie ??? do sypialni czy do stołowego, czy może do jednego z tych obiecanych niewybudowanych parkingów.

Odpowiedz

Otto von Habsburg

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 08:37

@Ehh3

Zawiść to brzydka cecha, charakterystyczna niestety dla 100% Wolaków:)

Odpowiedz

Mr_A

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 06:56

@max

Ma prawo jak każdy, kto widzi co się wyprawia w Krakowie teraz.

Odpowiedz

Mr_A

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 06:55

@rust bucket

Dokladnie tak jest. W Krakowie wielcy ekolodzy a na wiosce w kurnej chacie rodzice śmieciami dalej palą.

Odpowiedz

Omek

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 22:29

A może byście się zajeli sprawami bardziej pilnymi. Dojazd do nowych budynków Szpitala Uniwersyteckiego, przystankiem przy Kablu, itd. a nie bzdetami które denerwują krakowian. Niech ten franek wreszcie zrezyknuje ze stołka i przestanie psuć wraz ze swoimi durnymi urzędnikami to co dobre i sprawdzone w mieście.

Odpowiedz

Aga

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 21:58

@Tomek W

Nic mi nie wiadomo że za jazdę na rolkach będzie opłata. Rzuć garść szczegółów.

Odpowiedz

pieszy

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 21:54

Nareszcie, im większe opłaty tym lepiej. Czas na europejską normę i pora już kończyć z samochodową anarchią.

Odpowiedz

z

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 21:48

Wantuch upadł na głowę z 10 groszami za godzinę postoju dla mieszkańca. A gdzie parkingi które miały być budowane przez MI ?

Odpowiedz

Ehh3

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 18:58

@rust bucket

Czasu się zmieniły. Austro-Węgry przeminely ale niektórym wciąż bliżej do dworu Habsburgów niż Polski.

Odpowiedz

Tomek W

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 18:46

Jednym słowem SKANDAL!!!!! Macie Komuszka Majchrosia..... Już nie bedzie na roleczki wokół błoń za friko w weekend:)

Odpowiedz

rust bucket

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 18:37

@max

Może bądź łaskaw to mnie zostawić decyzję, na jaki temat mogę się wypowiadać. W Krakowie się urodziłam, mieszkają tu moi rodzice i dziadkowie. Jak w Polsce wróci normalność i ja tu zamierzam wrócić i zamieszkać w kamienicy, zbudowanej przez mojego prapradziadka. Najwięcej na temat Krakowa mają do powiedzenia krakowianie w pierwszym pokoleniu, albo dojeżdżający tu do pracy, jak widzę!

Odpowiedz

kkj

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 18:02

Może niech urzędnicy płacą więcej. Tak dla przykładu. A może pójść dalej i niech opłata będzie w euro. Pewnie na końcu się okaże że urząd nadal będzie dostawał tyle samo kasy a operator parkomatów więcej i będzie się działkował z kim trzeba.

Odpowiedz