|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Miażdżący raport NIK w sprawie smogu w Małopolsce

Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła to, o czym wiele instytucji mówiło od lat. Miasta naszego regionu mają najgorsze powietrze w Polsce. Zdaniem NIK-u przez smog każdego roku na południu Polski umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Z raportu wynika, że w Krakowie normy pyłu zawieszonego przekroczone są średnio przez 150 dni w roku. Nowy Sącz tymczasem jest niechlubnym liderem krajowym jeśli chodzi o zawartość benzo(alfa)pirenu w powietrzu. Normy tej rakotwórczej substancji przekroczone są tam średnio jedenastokrotnie.

Posłuchaj: Krzysztofa Kwiatkowskiego, prezesa NIK

Co więcej, według Najwyższej Izby Kontroli od lat stan powietrza w całym kraju niewiele się poprawia. Zdaniem NIK-u Polska jest bardzo daleko od tego, by spełnić normy unijne. Za niewywiązanie się z obowiązku poprawy jakości powietrza Polska może zapłacić nawet 4 miliardy złotych kary.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli głównym powodem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest "niska emisja" pochodząca z pieców i kotłów węglowych. Odpowiada ona za około 90% zanieczyszczeń. Za pozostałe 10 procent odpowiedzialny jest ruch drogowy (od 5 do 7 procent) i przemysł (od 2 do 9 procent). Jak wynika z opublikowanego raportu, z powodu złej jakości powietrza każdego roku w Polsce umiera ok. 45 tysięcy osób.

NIK w swoim raporcie nawołuje Ministerstwo Środowiska, by określiło normy emisji dla nowych pieców węglowych i uruchomiła "Krajowy Program Ochrony Powietrza". Izba Kontroli chce też, by ministerstwo wprowadziło "standardy jakościowe" dla węgla sprzedawanego na opał.

W raporcie Najwyższa Izba Kontroli pochwaliła pakiet antysmogowy, uchwalony przez małopolski sejmik w ubiegłym roku. NIK zwrócił jednak uwagę na to, że podczas gdy w Krakowie ruszył program wymiany pieców, w równie zanieczyszczonym Nowym Sączu zrobiono niewiele.

W listopadzie ubiegłego roku w Krakowie uchwalony został całkowity zakaz palenia węglem w piecach. Zakaz ten został uchylony przez Sąd Administracyjny ze względów formalnych. Władze województwa odwołały się od tej decyzji, sprawa jest w toku.

 

 

 

(Karol Surówka/ko)

72%
28%