|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: lekarze zaprezentowali trójwymiarową, komputerową symulację operacji, która odbędzie się 10 grudnia

Krakowscy lekarze jako pierwsi na świecie wykorzystali w kardiologii technologię wymyśloną przez Amerykanów i stosowaną m.in. przez architektów do wystroju wnętrz. Specjaliści zeskanowali serce prawdziwej pacjentki. Następnie za pomocą specjalnych okularów lekarze mogli nie tylko zobaczyć trójwymiarowy model narządu, ale także przybliżyć wybrane fragmenty, a nawet wejść do serca i dokładnie zaplanować zabieg, który odbędzie się w sobotę, 10 grudnia.

Posłuchaj relacji Teresy Gut

fot: Teresa Gut

- Przenieśliśmy to co było 5 lat temu w filmach do rzeczywistości. Umożliwiliśmy lekarzom obejrzenie serca w czasie rzeczywistym, w 3D - mówi Michał Adamczyk z krakowskiej firmy, która stworzyła model serca.

Technologia wykorzystana w czasie symulacji operacji została stworzona przez światowego giganta komputerowego, ale to krakowscy informatycy jako pierwsi wykorzystali ją do celów medycznych i stworzyli trójwymiarowy hologram serca żyjącego pacjenta. Dzięki technice ten komputerowy obraz dokładnie odwzorowuje żywą tkankę. - Ten model jest wirtualny. To działa tak jak w filmach, jak w "'Raporcie Mniejszości" Stevena Spielberga. Lekarz jest w stanie zanurzyć rękę albo skalpel w tym trójwymiarowym modelu i pokazać innemu lekarzowi - tłumaczy Mateusz Kierebka, jeden z twórców aplikacji. 

Ta technologia pozwala na pracę zdalną, czyli tzw. telemedycynę. Co oznacza, że lekarz z Krakowa może w tym samym czasie konsultować się ze specjalistą z dowolnego kraju, bo za pomocą tej technologii widzą jednocześnie ten sam model.

Praca nad stworzeniem hologramu prawdziwego serca trwała kilka miesięcy. Naukowcy chcą skrócić ten czas do kilku godzin. Oceniają, że uda im się to w ciągu roku. Serce jest pierwszym narządem, który został przedstawiony w wirtualny sposób, ale nie ostatnim. Informatycy chcą rozszerzyć tę technologię o dodatkowe funkcje.

Dzięki tej technologii lekarze są w stanie dokładniej zaplanować zabieg i już na etapie przygotowań przewidzieć ewentualne komplikacje. - To przełoży się na skrócenie czasu zabiegów, bo operacja będzie już przećwiczona. Przełoży się też na zmniejszenie liczby powikłań - ocenia Daruisz Dudek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Operacja, której komputerowa próba została przeprowadzona w piątek, zostanie w wykonana w sobotę w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Twórcy tej technologii oceniają, że za kilka lat będzie ona już powszechnie dostępna w medycynie.

 

 

 

 

 

(Teresa Gut/ko)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

olo

Piątek, 9 grudnia 2016, 16:46

@mig

Jasne, ze można mówić, że żle ,bo inni są lepsi. Ale należy się cieszyć z tego co jest a kardiologię mamy na poziomie wyznaczającym poziom.

Odpowiedz

Zastawny.

Piątek, 9 grudnia 2016, 15:55

Czy w 3D czy nie w 3D to dzięki Bogu w Krakowie na szczęście mamy kardiologów i kardiochirurgów na światowym poziomie. Szacunek.

Odpowiedz

mig

Piątek, 9 grudnia 2016, 14:46

Japończycy już kilka lat temu byli o krok do przodu. Nie tylko można serce zobaczyć, ale również zasymulować efekt różnych wariantów operacji. To wspólna praca Uniwersytetu Tokijskiego i Fujitsu: http://www.riken.jp/en/pr/videos/results/20141021/ http://journal.jp.fujitsu.com/en/2014/05/29/01/

Odpowiedz