|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska Karta Aglomeracyjna od przyszłej jesieni

Od drugiej połowy 2015 roku będzie można korzystać z Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. To zintegrowany bilet na różne środki transportu. We wtorek władze województwa małopolskiego podpisały w tej sprawie umowę z wykonawcą. System nie jest tani, kosztuje prawie 20 mln złotych.

Na początek MKA będzie obsługiwała tylko wybrane miasta i wybrane środki transportu. W pierwszej kolejności z karty będą mogli korzystać mieszkańcy Krakowa, Tarnowa i Bochni.

Będzie można na niej zapisać bilet na Szybką Kolej Aglomeracyjną (Trzebinia - Tarnów, Wieliczka - Kraków, Podbory Skawińsikie - Sędziszów) a także bilet okresowy na komunikację miejską w Krakowie czy Tarnowie. Karta będzie też umożliwiała korzystanie z parkingów Parkuj i Jedź w Krakowie, Tarnowie i Bochni. 

- Chcemy, aby transport zbiorowy odgrywał coraz większą wagę. Mieszkańy i turyści mają jasne oczekwiania: krótki czas dojazdu, węzły przesiadkowe i wspólny bilet. MKA wiele z tych elementów nam rozwiąże  - mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa Marek Sowa.

Przygotowaniem MKA zajmuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich, a wykonawcą jest konsorcjum firm Unicard i AMG.

Małopolska Karta Aglomeracyjna ma być kartką zbliżeniową, ale będzie też dostępna w postaci mobilnej aplikacji. Będzie moża używać biletów na telefonach komórkowych.

- Są planowane miejsca, gdzie będziemy obsługiwać podróżnych, ale stawiamy na rozwój systemu i na to, by w przyszlości działać głównie w internecie - mówił Tomasz Bednarski - prezes firmy Unicard.

 

Kłopoty z przetargiem

System ruszy w ograniczonym zakresie, bo Zarząd Dróg Wojewódzkich miał kłopoty z przetargiem - Rok trwała procedura przetargowa, pierwszy przetarg nam nie wyszedł. Musieliśmy go powtórzyć już nie w pełnym zakresie, bez drugiego etapu, bo nie zdążylibyśmy z rozliczeniem - mówiła Marta Maj - dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Drugim etapem było ustawienie tablic informacynych na przystankach PKP z rozkładem jazdy. Tego na razie nie będzie.To będzie realizowane z nowego rozdania - dodaje Marta Maj.

Do systemu mają być włączeni prywatni przewoźnicy (busy, autobusy), ale stanie się to nie wcześniej niż w 2017 roku. - Jeszcze nie rozpoczęliśmy rozmów z przewoźnikami - mówił Tomasz Bednarski.

W kolejnych etapach MKA ma obsługiwać nie tylko bilety na komunikację zbiorową, ale także inne usługi - np. bilety wstępu do muzeów. Budowa systemu kosztowała 19,5 mln złotych.


 

Aleksandra Ratusznik

75%
25%