|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jacek Purchla i Mieczysław Gil Małopolaninami Roku 2016

Prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury oraz Mieczysław Gil, działacz Solidarności i organizator strajków w Nowej Hucie otrzymali tytuły Małopolanina Roku 2016. Wyróżnienia odebrali w środę w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fot. Marek Lasyk

Tytuł Małopolanina Roku przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Jak podkreślił podczas uroczystości przewodniczący tego stowarzyszenia Kazimierz Barczyk, tegoroczni laureaci to postaci wybitne, cenione od lat w Krakowie i całej Polsce.

„Mieczysław Gil to rewolucjonista, solidarnościowiec, legenda w Krakowie i Małopolsce. Prof. Jacek Purchla – pozytywista, również solidarnościowiec i samorządowiec” - zaznaczył Barczyk.

Profesor Jacek Purchla, twórca i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, a od 2016 r. przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO otrzymał nagrodę Małopolanin Roku 2016 „w uznaniu zasług dla przybliżania Polakom kultury i sztuki środkowoeuropejskiej i światowej oraz kultywowania, upowszechnienia i promocji kultury polskiej”.

Prof. Purchla powiedział, że Małopolska jest przede wszystkim kwestią światopoglądu jej mieszkańców. Dziękował za wyróżnienie, które – jak mówił – zaszczyca go z wielu powodów, w tym towarzystwa, w jakim je otrzymuje. „Mieczysław Gil jest nie tylko legendą Solidarności, ale i moim przyjacielem” - zaznaczył.

Mieczysław Gil, przewodniczący małopolskiej Solidarności w latach 80. i organizator strajków w Nowej Hucie i Krakowie, otrzymał tytuł „w uznaniu zasług w walce o niepodległą Rzeczpospolitą oraz pracy na rzecz budowania demokratycznego państwa”.

„Cieszę się, że dane mi było działać w Solidarności” - mówił laureat i zaznaczył, że w ruchu tym udało się zjednoczyć stary Kraków i Nową Hutę oraz utrzymać w nich ducha solidarności.


 

PAP/wm

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0