- Nie wiem co to jest copypasta. Nie wiem. Coś z makaronem? Coś z kopiowaniem i wklejaniem?" - zastanawiali się krakowianie.

Ostatni z rozmówców reporterki Radia Kraków był blisko, ale ciężko było znaleźć kogoś, kto naprawdę wiedział z czym to się, nomen omen, je. W końcu się jednak udało. "To historyjki krążące po internecie o niedorzecznej treści, pełne wulgaryzmów. One przedstawiają niby historie z życia. Tak naprawdę jest to wymyślane dla zabawy. Ostatnio jest dużo o wędkarzu. Podobno ma powstać film na ten temat" - powiedziała jedna z młodszych mieszkanek Krakowa.

Dokładnie tak. Krakowski Klaster Filmowy wyłonił zwycięzców konkursu, w którym nagrodą jest 110 tysięcy złotych na realizację własnego filmu i wsparcie m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Scenariusz filmu „Fanatyk” to jeden z trzech zwycięskich projektów. "W komisji nie mieliśmy wątpliwości, że Fanatyk jest świetnym materiałem filmowym. To świetnie napisany scenariusz. Przede wszystkim zaimponowała nam jakość dialogu. To rzadko spotyka się u młodych twórców" - mówi Aneta Zagórska, dyrektorka Krakowskiego Klastra Filmowego.

Film jest pomysłem Michała Tylki – młodego reżysera, który do tej pory stworzył już kilka teledysków, reklam i etiud. To jednak będzie jego filmowy debiut. Autor copypasty to Malcolm XD, który nie ujawnia swojej tożsamości nawet samemu reżyserowi i komunikuje się z nim za pomocą pośrednika – swojego przyjaciela Jana Stoli. To oni wspólnie stworzyli scenariusz do tej nietypowej produkcji. Smaku dodaje fakt, że po raz pierwszy scenariusz filmu będzie oparty na copypaście. "Chcieliśmy w wierny sposób pokazać to, co tam się dzieje. To historia fanatycznego wędkarza, który staje się postacią chorobliwą i zabawną. Pracując nad scenariuszem myśleliśmy jak przez historię można opowiedzieć coś więcej. To relacje ojca z rodziną. Pokazujemy jak fanatyzm wpływa na życie rodziny" - mówi reżyser Michał Tylka.

Fani słynnej copypasty zacierają ręce. Fanpage filmu „Fanatyk” na Facebooku powstał tydzień temu, a już polubiło go 8,5 tysiąca osób.

 

 

 

 

 

(Martyna Masztalerz/ko)