|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wiosna - koszmar każdego alergika

Już co czwarty Polak zmaga się z alergią. Alergia atopowa jest najczęściej wrodzona, czyli uwarunkowana genetycznie. Jeżeli rodzice chorują, to prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się alergia wynosi 65-70%. O alergii i jej wiosennej odsłonie opowiada prof. Ewa Czarnobilska - alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z Wiolettą Gawlik - Janusz.

Posłuchaj rozmowy Wioletty Gawlik-Janusz z prof. Ewą Czarnobilską - alergolog

Fot. pixabay

Audycja "Pora na doktora" w Radiu Kraków w każdy wtorek o 10:50.

 

Wiosna to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia, wychodzimy na coraz dłuższe spacery, korzystamy z pierwszych kąpieli słonecznych. Jednak nie wszystkim wiosna kojarzy się pozytywnie. Dla alergików to bardzo trudny czas.

Prof. Ewa Czarnobilska: Uczuleni na drzewa, szczególnie teraz drzewa wczesne - olcha, leszczyna, brzoza - mogą się źle poczuć. Pojawi się katar, łzawienie oczu, napadowe kichanie, czasem nawet kaszel. Często objawy alergii są niecharakterystyczne. Uczucie zmęczenia, rozdrażnienia to też pierwsze objawy nieleczonej alergii.

Jak rozpoznać te objawy? I nie pomylić ich z przeziębieniem, przesileniem?

Prof. Ewa Czarnobilska: Czasem te objawy są bardzo niespecyficzne. Jeśli pojawiają się sezonowo i rokrocznie występują wczesną wiosną, to należy udać się do alergologa, by dowiedzieć się na co jesteśmy uczuleni.

Wiosną szczególnym zagrożeniem dla alergików są pyłki roślin. Innym powodem schorzeń alergicznych są pyłki traw. Choć zaczynają pylić dopiero w maju, to już teraz alergicy muszą o tym pamiętać.

Prof. Ewa Czarnobilska: Olcha i leszczyna zaczęły pylić w lutym, a w kwietniu już dołączyła do nich brzoza, która będzie pylić również w maju. Pacjenci, którzy są uczuleni na pyłki traw, mogą mieć nasilone objawy, bo brzoza jeszcze będzie pylić, a już ruszy pylenie traw. Często nie wystarczy tabletka alergiczna. Należy również podać lek donosowy, czasem zakroplić oczy. Należy mieć lek wziewny, którym możemy poradzić sobie w przypadku ataku kaszlu.

Czy można całkowicie pozbyć się takiej alergii?
Prof. Ewa Czarnobilska: Oczywiście. Podstawową metodą leczenia jest odczulanie. U pacjentów uczulonych na drzewa już jesienią należy rozpocząć odczualanie. U pacjentów uczulonych na trawy odczulanie należy rozpocząć już w styczniu, lutym, najpóźniej w marcu.  


Najniższe stężenie pyłków jest po deszczu. Dlatego prof. Ewa Czarnobilska radzi alergikom urządzać spacery w porach deszczowych.

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

agnieszka

Piątek, 22 kwietnia 2016, 11:59

Od lat każdej wiosny zaczyna się moje prywatne piekiełko alergiczne. Zazdroszczę innym, że mogą się cieszyć rozkwitającą przyrodą, bo dla mnie to oznacza udrękę. Oczywiście jest znacznie lżej jak biorę allertec i sprawdzam sobie kalendarz pyleń na specjalnej stronie dla alergików odetchnijspokojnie.pl, ale nadal to obciążenie i ciągłe uważanie jest męczące

Odpowiedz