- Prawdą jest, że wirusa opryszczki ma prawie 90%ludzi, z czego połowa wie, że go ma, a druga żyje w błogiej nieświadomości?

Dr Paweł Brzewski - Tak, to prawda. Populacja ludzi w 90% jest nosicielami wirusa opryszczki, czyli wirusa HSV. Wiele osób nie doświadcza epizodów opryszczki zbyt często, bo zdarzają się one okazjonalnie, np. po intensywnym opalaniu. Wiele osób w ogóle ich nie doświadcza, pomimo że są nosicielami. 

- Skoro to wirus, to łatwo się nim zarazić.

Dr Paweł Brzewski - Według najnowszych danych zakażenie wirusem HSV następuje bardzo wcześnie, np. przekazywany jest on z rodzica na dziecko. Zakazić można się też przez używanie tych samych ręczników, sztućców. Nie mamy na to wpływu. Wystąpienie zmiany opryszczkowej nie zależy od tego, czy jesteśmy zakażeni w danym momencie, czy wcześniej.

- Kiedy pojawia się opryszczka? Pojawia się przy każdym osłabieniu immunologicznym organizmu, czy są inne przyczyny?
Dr Paweł Brzewski - Pojawia się przy spadkach odporności, w sezonie wiosenno-letnim, po intensywnym opalaniu. Również po stosowaniu leków immunosupresyjnych.

- Jak sobie z nią radzić? Co jakiś czas pojawiają się środki do walki z opryszczką, ale wojny z opryszczką wygrać się nie da.
Dr Paweł Brzewski - Gdy mówimy o leczeniu, to kluczowe są pierwsze 24 godziny, gdy czujemy delikatne mrowienie, swędzenie, gdy jeszcze nie pojawiły się pęcherzyki. Najskuteczniejszą metodą walki z nawracającą opryszczką jest farmakologiczne leczenie w postaci leków przeciwwirusowych. Jeśli opryszczka występuje okazjonalnie, to sama przejdzie w czasie 7-10 dni. 

- Czyli można całkowicie pokonać ten wirus?
Dr Paweł Brzewski - Całkowicie wyeliminować się go nie da, ale można uśpić jego aktywność i wtedy przejdzie on w stan remisji.