|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gdy dziecko moczy się w nocy

Moczenie nocne u dzieci i młodzieży to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka ponad 300 000 dzieci rocznie w Polsce. Chociaż moczenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, okazuje się, że jest poważnym problemem nie tyle urologicznym, co psychicznym u dzieci. Moczenie nocne u dzieci można pokonać. Jak? Dowiedzą się Państwo z rozmowy dr Aleksandry Sikory-Sporek ze Szpitala Św. Ludwika w Krakowie i Wioli Gawlik.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik z dr Aleksandrą Sikorą-Sporek

Fot. pixabay

Jeżeli oboje z rodziców moczyło się w dzieciństwie, to ryzyko moczenia u dziecka wynosi 77%, jeśli jeden - to około 43%. W przypadku 15% dzieci wywiad jest ujemny, czyli żadne z rodziców nie miało nocnego moczenia.
 
- Moczenie nocne to częsty problem u dzieci powyżej piątego roku życia. Czy to objaw infekcji lub wad budowy układu moczowego, czy problem leży głębiej, w psychice dziecka?
 
Dr Aleksandra Sikora-Sporek - Zanim rodzic z dzieckiem zgłosi się do psychiatry, powinien wykluczyć takie zaburzenia jak: infekcje układu moczowego, nieprawidłowości anatomiczne, padaczkę, cukrzycę. Po wykluczeniu ich należy zgłosić się psychologa. Jeśli leczenie nie będzie skuteczne, wówczas należy udać się do psychiatry.

- Jakie sytuacje stresogenne mogą prowadzić do moczenia nocnego?
 
Dr Aleksandra Sikora-Sporek  - Sytuacje, w których dziecko nie czuje się bezpiecznie. Dziecko może być ofiarą prześladowań, np. w przedszkolu doznawać przykrości od innych dzieci, wówczas może reagować takimi objawami.

- Dlaczego niektóre dzieci świetnie sobie z nimi radzą, a inne nie i pojawia się moczenie w nocy?
 
Dr Aleksandra Sikora-Sporek  - Etiologia tego zaburzenia jest wieloczynnikowa. Należy brać pod uwagę inne czynniki - dzieci rodziców, którzy sami się moczyli. One mają 2- 6-krotnie większą możliwość zaburzeń.
 
- Często zgłaszają się do Pani rodziny, w których dziecko ma problem z moczeniem nocnym?
 
Dr Aleksandra Sikora-Sporek  - To jeden z częstszych problemów, z jakim rodzice się zgłaszają. Dane epidemiologiczne mówią, że to schorzenie dotyka 7% chłopców w wieku 5 lat oraz 3% dziewczynek. Wraz z wiekiem ilość się zmniejsza - u 10-latków dotyczy 3% chłopców i 2% dziewczynek, u 18-latków - 1% populacji. Tzn. moczenie dzienne częściej dotyczy dziewczynek, nocne - chłopców.

- Zmoczone łóżko to ogromny stres dla tak małego dziecka. Jak rodzic powinien reagować i kiedy musi zgłosić się do lekarza?
 
Dr Aleksandra Sikora-Sporek - Na pewno nie wolno dziecka karać i wyśmiewać. Dobrą metodą jest wdrożenie kalendarzyka nocy suchych i mokrych i nagradzać za noce suche. Dzieci, które głęboko śpią należy wybudzać. Jeżeli wiemy, w jakich porach nocnych dziecko moczy się, należy ustawić budzik wcześniej i obudzić dziecko. W miarę trwania takiego treningu ilość budzeń zmniejsza się, aż w końcu w ogóle nie jest potrzebna, gdyż dziecko samo będzie się wybudzało.
 
- Jak leczy się stany lękowe u dzieci?
 
Dr Aleksandra Sikora-Sporek - Podstawą leczenia jest terapia, a w razie nieskuteczności dołączenie do tego farmakoterapii.
 
 
100%
0%