|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co piąty Polak cierpi na grzybicę stóp

Wzrastająca liczba przypadków grzybic sprawia, że zakażenia grzybicze stają się poważnym problemem epidemiologicznym i społecznym. W wakacyjne upały, gdy baseny pękają w szwach, warto przypomnieć o zagrożeniu zarażenia się grzybami. Z doktorem Pawłem Brzewskim - specjalistą dermatologiem, wenerologiem z Kliniki Dermatologii CM UJ rozmawia Wiola Gawlik.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik z dr. Pawłem Brzewskim

Fot. pixabay

- Będąc w tematyce wakacyjnej, zajmiemy się dziś problemem grzybicy stóp. Dlaczego najbardziej rozpowszechnioną postać grzybicy stóp – grzybicę międzypalcową, przyjęło określać się mianem „stopy sportowca, stopy atlety”? Czym jest stopa atlety?

 
Dr Paweł Brzewski - Grzybicę międzypalcową, która dotyczy przestrzeni miedzy 3. a  4. palcem, ale także 4. i 5., przyjęto określać się mianem stopy atlety, dlatego że ta dolegliwość występowała najczęściej u osób uprawiających sport wysiłkowy, np. maratończyków, ale i u sportowców, którzy występowali na matach, np. karateków. Każdy z tych sportowców miał w jakimś okresie swojego życia tę zmianę międzypalcową. Temperatura ich ciała podczas ćwiczeń jest większa, jest także większa wilgotność, mają kontakt z matami, gdzie grzyby mogą przenosić się między zawodnikami.
 
 - Ta przypadłość dotyka nie tylko sportowców.
 
Dr Paweł Brzewski - Dotyka prawie każdego. Jest to grzybica, która kolonizuje przestrzenie międzypalcowe.

- Grzybica stóp może prowadzić do grzybicy paznokci?
 
Dr Paweł Brzewski - One mogą współistnieć. Czynniki, które mogą zakazić przestrzenie miedzypalcowe i płytki paznokciowe są podobne - korzystanie z urządzeń basenowych, z sauny, ze wspólnych ręczników kąpielowych.

- Jak wygląda przebieg tej choroby i do jakich powikłań może prowadzić?
 
Dr Paweł Brzewski  - To pękanie, maceracja, świąd, ale i bolesne rozpadliny między palcami. Najgroźniejszym powikłaniem może być wszczepienie bakterii z grupy paciorkowców i rozwinięcie się róży.

- Nieleczona grzybica stóp może trwać nawet kilka lat?
 
Dr Paweł Brzewski - Tak, dlatego że dopóki nie zadziała czynnik zewnętrzny, to te grzyby będą miały tam idealne warunki do rozwoju.
 
- Jak leczy się stopę atlety?
 
Dr Paweł Brzewski - Maściami zewnętrznymi, przeciwgrzybiczymi, ale też osuszamy tę okolicę, a na dzień stosujemy zasypki, które powodują, że ta okolica jest sucha, czyli ma niesprzyjające warunki dla grzybicy.
 
0%
0%