W marcu w prawniczym cyklu Radia Kraków będziemy mówić o prawie podatkowym. W środy tuż po 10:50 radca prawny czeka na telefony słuchaczy pod numerem 12 200 33 33.

 

Czy Polak pracujący poza granicami Polski, który zawsze płaci podatki w Polsce, uważany jest za rezydenta podatkowego?

 

Rezydent podatkowy, czyli osoba, która ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce to jest właśnie osoba, która musi się liczyć z tym, że ma się jakoś zachować wobec polskiego fiskusa. Niekoniecznie jest to związane z obowiązkiem zapłaty podatku w Polsce, ale musi się liczyć z tym, że w zeznaniu rocznym w jakiejś tam postaci, w przeważającej ilości przypadków muszą się te dochody w zeznaniu pojawić. Może się tak zdarzyć, że osoba, która czasowo pracowała za granicą postanowi zmienić swoje życie na tyle istotnie, że zmienia swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych i migruje do kraju europejskiego, lub poza Europę. Takie sytuacje się zdarzają, natomiast ważne jest to, żeby zrozumieć, że zmiana rezydencji podatkowej nie zależy do końca od naszej woli, tylko od faktów, czyli od tego gdzie przykładowo jest rodzina, gdzie jest nasze – zastrzeżono dla nas – stałe miejsce zamieszkania, gdzie jest główny nasz majątek. To są główne elementy, które są brane pod uwagę w sytuacji kiedy rozstrzygamy, czy ktoś ma rezydencję podatkową w Polsce czy w innym kraju. W momencie kiedy zmieniamy rezydencję podatkową i postanowimy coś świadomie w tym zakresie zrobić, warto przy wyjeździe z Polski powiadomić o tym polskie władze podatkowe otwarcie i precyzyjnie informując, że od konkretnie wskazanego dnia zmieniamy swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Warto też mieć na uwadze, że umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania służą także do rozstrzygania konfliktów, czy też kolizji pomiędzy administracjami podatkowymi z różnych krajów, które mogą uznawać tę samą osobę za rezydenta w różnych krajach. Jest też standardowo w każdej umowie metoda uchylenia kolizji w tym zakresie. 

 

Jaki formularz PIT powinna wypełnić osoba zarabiająca poza granicami Polski?

 

PIT 36 to jest ten formularz, który tutaj znajdzie zastosowanie, natomiast osoby, które zarabiają za granicą muszą się również liczyć z tym, że wejdzie w grę załącznik do tego zeznania rocznego czyli PIT – ZG. Muszą się również liczyć z tym, że czeka ich większa praca jeśli chodzi i obliczenie kwot jakie należy wykazać w zeznaniu. Z reguły takie osoby nie będą dysponowały, tak dobrą pomocą jak informacja od pracodawcy o wysokości uzyskanych dochodów, potrąconych składkach itp. dostosowana do polskich przepisów podatkowych. Czasami trzeba będzie samodzielnie na podstawie wpływów na rachunek bankowy określić wysokość przychodu. Sprawdzić czy można pomniejszyć ten przychód o 30% diety. To może wchodzić w grę, ale nie musi. Czasami trzeba będzie doprecyzować czy podatek zagraniczny został zasadnie pobrany. Czy rzeczywiście zagraniczna administracja skarbowa miała do tego prawo. Trzeba będzie sprawdzić w jakim przepisie danej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania mieszczą się te zarobki, czy te dochody. Niekoniecznie przecież muszą być to dochody z pracy. Może to być inne źródło. Trzeba się wreszcie zastanowić nad tym na co pozwala mi dana umowa jeśli chodzi o metody unikania podwójnego opodatkowania. Jaką metodę tutaj trzeba będzie zastosować. Czy w przypadku gdy zastosowanie danej metody przynosi dobre rezultaty. Czy w przypadku gdy będzie to metoda odliczenia proporcjonalnego, nie będzie korzystniej skorzystać z przepisów, o których rozmawialiśmy, czyli z przepisów o tzw. uldze abolicyjnej. Generalnie jest to zdecydowanie bardziej skomplikowany proces, wymagający większej uwagi i większej pracy niż zeznawanie dochodów krajowych. 

 

Zobacz także:

- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy