Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Laureaci nagrody im. ks. J. Tischnera 2017 roku

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2017.04.03 15:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:48 )
Profesor filozofii z Uniwersytetu Szczecińskiego Ireneusz Ziemiński , publicystka Ewa Siedlecka i ksiądz Mirosław Tosza założyciel Wspólnoty Betlejem na rzecz ubogich i odrzuconych zostali laureatami tegorocznej Nagrody ZNAK- u i Hestii im ks. Prof. Józefa Tischnera, towarzyszącej 17 edycji Dni Tischnerowskich

 

Nagrody Znaku i Hestii  im.ks J.Tischnera  2017

W kategorii pisarstwa religijnego  lub filozoficznego stanowiącego kontynuację „ myślenia według wartości” nagrodę otrzymał prof. Ireneusz Ziemiński za studium  „Eschatologia filozoficzna wokół książki „Życie wieczne” w którym powraca do pytań podstawowych: o sens śmierci i nadzieję życia wiecznego. Jego myślenie nie daje łatwego pocieszenia, lecz uczy pokory i męstwa, by ani własnej wiary, ani własnej niewiary nie budować na krzepiących iluzjach.

IRENEUSZ ZIEMIŃSKI profesor filozofii i na Uniwersytecie Szczecińskim, autor wielu publikacji z zakresu filozofii i śmierci, filozofii i religii oraz filozofii i człowieka. Opublikował ponad 200 artykułów, recenzji, raportów i tłumaczeń, a także sześć książek

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymała Ewa Siedlecka za wnikliwe artykuły na temat sporu o Trybunał Konstytucyjny, w których ujawniała i komentowała przypadki naruszenia praworządności. Z jej analiz, niewygodnych dla wszystkich stron politycznego konfliktu, przebija obywatelska troska o jakość prawnych standardów w Polsce.

 

EWA SIEDLECKA dziennikarka i publicystka, w latach 1989–2017 związana z „Gazetą Wyborczą”, od 2017 w tygodniku „Polityka”.

Renomę przyniosły jej artykuły dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, za które otrzymała Nagrodę im. Dariusza Fikusa (2011) oraz nagrodę Press Freedom Award 2016, przyznawaną przez austriacki oddział Reporterów bez Granic.

 

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” nagrodę otrzymał ks. Mirosław Tosza za działalność na rzecz ubogich i odrzuconych. Wspólnota Betlejem, którą współtworzy, nie tylko daje bezdomnym schronienie, ale pracuje nad ich nadzieją, pomaga odzyskać cel życia. Ksiądz Mirosław Tosza pokazuje piękno Kościoła, do którego zaprasza papież Franciszek.

 

KS. MIROSŁAW TOSZA, wyświęcony w 1994 roku. W 1996 roku założył wspólnotę Betlejem, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dla wspólnoty i wyremontować budynek starej szkoły w Jaworznie, która od 2000 roku jest domem księdza i bezdomnych

 

Nagrodę w wysokości  33 tysięcy każda, laureaci odbiorą podczas uroczystej gali na zakończenie Dni Tischnerowskich w sobotę, 22 kwietnia o godz. 18.00 na scenie im. St. Wyspiańskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Rozmowę z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Kwintet Jazzowy. W jego skład wchodzą studenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

 

 INNY/OBCY/BLIŹNI  to hasło tegorocznych Dni tischnerowskich nawiązujących do eseju ks. Prof. Józefa Tischnera pt. „Inny”

17. Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 20-22 kwietnia.  Głównym organizatorem  obecnej edycji jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Gościem specjalnym wydarzenia  będzie wybitny niemiecki socjolog Hans Joas.

Najważniejsze punkty tegorocznych Dni Tischnerowskich to: wykład głównego gościa w ramach cyklu Colloquia Tischneriana, Jaskinia filozofów z jego udziałem, a także wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Hans Joas wykładał socjologię na wielu uczelniach niemieckich i zagranicznych. Obecnie jest związany z  Humboldt-Universität zu Berlin oraz University of Chicago.

Uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych socjologów. Prowadzone przez niego badania mają na celu przezwyciężenie uproszczeń, jakie pojawiały się i pojawiają w teorii sekularyzacji, oraz jałowych konfliktów pomiędzy fundamentalizmem sekularnym i religijnym.

Odbywające się po raz siedemnasty Dni Tischnerowskie są organizowane przez pięć instytucji: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

17 edycji Dni Tischnerowskich towarzyszyć będzie STREFA TISCHNERA w RADIU KRAKÓW

6 kwietnia czwartek godz. 10.00

LEKCJA CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”

Ks.  Józef Tischner – „Inny”

Prowadzenie : Adam Workowski

 

10 kwietnia poniedziałek godz. 19

KSIĄZD PROFESOR JÓZEF TISCHNER W PWST

Spotkanie z udziałem  Ewy Kutryś , Jana Maciejowskiego i Jacka Orłowskiego

Prowadzenie : Jolanta Drużyńska

 

19 kwietnia środa godz.10

LEKCJA CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”

Leszek Kołakowski : „Niepewność epoki demokracji”

Prowadzenie : Wojciech Bonowicz

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Pełny program na stronie http://dni.tischner.pl/program

 

J.Druzynska/mat.pras

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię