|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sądecczyzna - centrum czy peryferie Małopolski?

Za nami kolejna z cyklu debat "Pytania o Małopolskę". Dyskutowaliśmy o rozwoju Nowego Sącza i Sądecczyzny.

Posłuchaj debaty

Fot. Damian Radziak

Nowy Sącz to ciągle jeden z trzech największych ośrodków miejskich Małopolski, ale dziś ta pozycja opiera się głównie na demografii i historii. Nadzieje związane z budową ośrodka akademickiego są już przeszłością, nie powiódł się też pomysł Sądeckiej Doliny Krzemowej. Głównym problemem, który hamuje rozwój nie tylko tradycyjnej gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka, ale także zbudowanych w latach 80. znanych sądeckich firm, jest wykluczenie komunikacyjne. Przedsiębiorcy i szefowie samorządów z gmin atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowych od lat apelują o budowę połączenia drogowego z autostradą A4 i linii kolejowej pozwalającej szybko dotrzeć do Krakowa. Ostatnie miesiące przyniosły wprawdzie wiele deklaracji i kilka decyzji, ale terminy nadal nie są precyzyjnie określone. Motorem dla regionu przestają być też znane sądeckie firmy, które dają pracę mieszkańcom i zapewniają miastu stabilne dochody z podatków, ale trudno dziś szukać w tym gronie impulsu do otwarcia na wyzwania przyszłości.

Na czym więc powinni się skupić samorządowcy, politycy, przedsiębiorcy myśląc o przyszłości regionu i  i jaką rolę ma do odegrania sam Nowy Sącz? Jakie bariery ograniczają rozwój Sądecczyzny? Jak rozwiązać problem wykluczenia komunikacyjnego? Co jest najpilniejszym zadaniem i co daje najwięcej nadziei? Na te pytania odpowiadali samorządowcy i eksperci z subregionu sądeckiego.

W debacie udział wzięli:

Leszek Zegzda, wicemarszałek Małopolski
Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza
Jan Golba, burmistrz Muszyny
Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu
Maciej Dulak, Klub Jagielloński. 

 

65%
35%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

Tarnowianin

Środa, 25 kwietnia 2018, 12:36

@Keisyr

Województwo sądecko-tarnowskie to naturalny, uzasadniony i racjonalny projekt dla całego regionu nad Dunajcem, od Pienin po Wisłę. Takie województwo zresztą planowano już przed 1939 r. a także przed reformą z 1998 r. Dzisiaj również uznane autorytety naukowe proponują utworzenie średniego województwa (ok. 1,5 mln mieszk.) z dwoma stolicami: w N. Sączu i w Tarnowie (powiaty: Mielec, Dębica, Jasło, Dąbrowa T, Tarnów, N. Sącz, Gorlice, Brzesko, Limanowa i część nowotarskiego). Niestety reforma administracyjna z 1998 r. wtłoczyła Nowy Sącz i Tarnów wraz z okolicą w obszar iście kolonialnego oddziaływania Krakowa, który wyssie każdy budżet wojewódzki prawie do dna, pod siebie. Ta egoistyczna i zaborcza polityka krakowskich władz regionalnych w stosunku do Nowego Sącza i Tarnowa nigdy się nie zmieni bo to jest kwestia nieuzasadnionego poczucia wyższości i nieposkromionej zachłanności Krakusów. Po prostu trzeba się znów oderwać od Krakowa tak jak to było np. w latach 1975-1998.

Odpowiedz

Keisyr

Niedziela, 22 kwietnia 2018, 09:45

Bardzo madre i nowoczesne wypowiedzi Pana Zegzdy i burmistrza Muszyny Nowy Sącz trzeba powiększyć i wzmocnić administracyjnie (na przykład utworzyć województwo sadecko -tarnowskie )

Odpowiedz

Atram

Sobota, 21 kwietnia 2018, 22:16

Piecha należy przerzucić na wieś !!!

Odpowiedz

Słuchacz

Piątek, 20 kwietnia 2018, 15:10

@NS

Jeśli tak myślisz to słuchałeś innej debaty i innych osób.

Odpowiedz

NS

Piątek, 20 kwietnia 2018, 14:34

@Słuchacz

Ha ha ha ha :-) pusta nowomowa Piecha bez żadnych argumentów. Najsłabszy w debacie

Odpowiedz

klakier

Piątek, 20 kwietnia 2018, 09:11

@Słuchacz

Zapomniał Pan podpisać tej wypowiedzi Panie Piech

Odpowiedz

Słuchacz

Czwartek, 19 kwietnia 2018, 22:08

Bardzo mądre i merytoryczne wypowiedzi Pana Piecha. Szczególnie w kontekscie wspólpracy, rozwoju i pozycji Nowego Sącza ktory jest niekwestionowaną stolicą regionu! bardzo miło było słuchać ! oby więcej takich głosów

Odpowiedz