Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.21.07.2019 r.

(fot. Jar.ciurus/Wikipedia)

SMOG - ta mieszanina mgły, dymu i spalin stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia.

Nic więc dziwnego, że uczeni pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami pozwalającymi ograniczyć jego szkodliwość.

 

Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo - Hutniczej przedstawia technologię antysmogowych chodników czyli betonu z domieszką tlenku tytanu, który działa jak katalizator.

Pierwsza taka próbna instalacja działa już na Rondzie I. Daszyńskiego w Warszawie.  Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Wikipedia)

 

PARADENTOZA  -  jest  schorzeniem przyzębia  objawiającym się m.in. krwawieniem dziąseł, rozchwianiem się i wypadaniem zębów. Teoretycznie dotyczy kilku miliardów ludzi.

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej  prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI opowiada o badaniach dolnych części zęba i dziąseł, o tym co wynika z takiego przyglądania się zębom "od dołu."

Posłuchaj!

 


 

 

PUŁAWY Pałac Czartoryskich ( fot.Krzysztof Kosowski/Wikiepdia)

 

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina życiorys i naukowy dorobek  zoologa i entomologa  prof. STANISŁAWA MINKIEWICZA (1877 - 1944).

W 1908 r. w Warszawie został aresztowany za prowadzenie wykładów dla kółek robotniczych PPS,, a po zwolnieniu z więzienia został zmuszony do opuszczenia zaboru rosyjskiego.

Wyjechał do Lwowa i otrzymał stanowisko asystenta w Katedrze Zoologii Akademii Rolniczej w Dublanach koło Lwowa.  W 1913 r. przedstawił na Uniwersytecie Lwowskim rozprawę o faunie jezior tatrzańskich i uzyskał tytuł doktora nauk.

Posłuchaj!

 

 


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię